پنج نکته که باید قبل از انتخاب یک مقصد برای تحصیل در خارج از کشور در نظر بگیرید:

تحصیل در خارج از کشور رویایی است که غالباً باعث هیجان و در عین حال موجب سرگرمی دانشجویان می شود. در حالی که هیجان عمومی رویای یک فرد آمریکایی فراتر از این است؛ اغلب این دانشجویان این سوال را که به چه کشوری بروند، رها میکنند. البته همه کشورها مجموعه های مختلفی از امکانات را ارائه می دهند و هرکدام دارای یک مجموعه بزرگ از وعده های خوب هستند که شامل شیوه زندگی بهتر، آینده شغلی بیشتر و حتی گزینه های مهاجرت و اقامت دائم است. بنابراین، با نگاهی به جهان و بسیاری از کشورهایی که خدمات جذابی ارائه می دهند، چگونه می توان بهترین کشور مقصد برای مطالعه در خارج از کشور را انتخاب کرد؟ برای درک بیشتر چگونگی انتخاب بهترین کشور، 5 سؤال وجود دارد که باید به دنبال پاسخشان باشید:

۱: شما کدام دوره را دنبال می کنید؟

اولین موردی که دانشجویان باید در نظر بگیرند، صرف نظر از اینکه چه نوع بازده ای را در سرمایه گذاری انتظار دارند، دوره ای است که قصد دارند آن را دنبال کنند. در حالی که اکثر دانشکده های برتر در کشورهای مختلف فرصت های درخشان ارائه می دهند، واقعیت این است که همیشه یک دوره خاص وجود دارد که در یک کشور شامل مزایای بیشتری نسبت به سایر کشورها خواهد بود.

به عنوان مثال دوره های برتری را در نظر بگیرید که دانشجویان برای دانشگاه های خارج از کشور درخواست می کنند. تحقیقات نشان میدهد که در مقطع تحصیلات تکمیلی، دانشجویان بیشتری دوره های کارشناسی ارشد (MS) را نسبت به دوره های MBA انتخاب می کنند. در حال حاضر، در حالی که بسیاری از دانشگاه های رتبه برتر متعلق به ایالات متحده آمریکا هستند (که همچنان به عنوان رتبه اول برای تحصیل در خارج از کشور در نظر گرفته می شود)، ما نمی توانیم کشورهایی مانند آلمان و حتی استرالیا را که با کسری از هزینه (به خصوص برای آلمان!) که آموزش با کیفیت خوب را ارائه می دهند نادیده بگیریم. همچنین، اگر علاقه مند به گذراندن دوره زبان فرانسه هستید، به دلایلی آشکار فرانسه و کانادا در مقایسه با هر کشور دیگری، فرصت ها و اعتبار بهتری را ارائه می دهند. پس اولین گام دانشجو این است که درک کند که چه دوره ای را طی کند.

لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در کشورهای مختلف (2022-2021)

انجمن مشاوره تخصصی نخبگان

کلیک نمائید!

لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در کشورهای مختلف (2022-2021)

انجمن مشاوره تخصصی نخبگان

کلیک نمائید!

هوشمندانه انتخاب کنید... با آرزوی بهترین ها!

گروه روت- انجمن مشاوره تخصصی با نخبگان

مقرون به صرفه‌ترین کشورها برای تحصیل در خارج از کشور

اساساً دو عامل اصلی وجود دارد که مقرون به صرفه‌ترین کشور را برای هر والدین یا دانش آموز تعریف می‌کند. عامل اول هزینه‌ایست که باید برای شهریه در نظر گرفت و دوم هزینه مخارج زندگی در آن کشور است. این عوامل تابع چندین ویژگی هستند که به طور مستقیم بر هزینه‌های زندگی و شهریه دانش آموز تأثیر می‌گذارد.

شهریه دانشگاه

شهریه بسته به دانشگاه‌ها، دوره‌ها و شهرهای مختلف یک کشور متفاوت است. در حالی که ثبت نام در کالج‌های خاصی نیازمند درخواست دریافت وام آموزشی است، کالج‌های دیگر صرفا جیبتان را سوراخ خواهند کرد. دوره‌های کارشناسی بلند مدت هزینه بیشتری نسبت به تحصیلات تکمیلی یک تا دو ساله برای دانشجویان در بر خواهد داشت، با این وجود هزینه شهریه، مهر تاییدی بر کیفیت آموزش ارائه شده نیست. علاوه ‌بر این، شهریه موسساتی که به آنها بودجه دولتی تعلق می‌گیرد بسیار کمتر از دانشگاه‌های خصوصی است. همچنین بورس‌ها و کمک هزینه‌های تحصیلی برای دانشجویان ارائه می‌شود که می تواند هزینه تحصیل آنها را به میزان قابل توجهی کاهش دهد. در زیر نمودار جامعی آمده است که میانگین هزینه یک سال تحصیل در کشورهای مختلف را به دانشجویانی که قصد تحصیل در خارج از کشور را دارند نشان می دهد.

هزینه زندگی

به طور متوسط هزینه سالانه زندگی یک دانشجو تقریبا 10 تا 12 هزار دلار از هزینه‌های آن را در برمی‌گیرد. البته این مبلغ بسته به نوع محل زندگی آن دانشجو دارد. سکونت در کلانشهرها نسبت به اقامت در مهمانسرا یا حومه شهر هزینه بیشتری دربردارد. هزینه‌های زندگی به طور کلی شامل هزینه‌ی اقامت، اتاق و پانسیون، غذا، مسافرت، کتاب‌های درسی، لباس مناسب با آب و هوا و همچنین هزینه‌های سرگرمی است. هزینه‌های دیگر زندگی شامل سفر بین کشور خود و کشور مقصد در طول تعطیلات؛ خرید لوازم گران قیمت همانند کامپیوتر، مبلمان و حتی اجاره‌ی ماشین؛ هزینه‌های پزشکی که شامل بیمه نمی‌شوند مانند دندانپزشکی، چشم پزشکی، خدمات زیبایی؛ حمل و نقل شهری؛ سفرهای آخر هفته و هزینه‌های متنوع شخصی دیگر می‌شوند. با در نظر داشتن این عوامل، متوسط هزینه‌ی زندگی در کشورهای مختلف برای دانشجویانی که قصد تحصیل در خارج از کشور را دارند، در جدول زیر آمده است.

توجه: متوسط هزینه زندگی در لندن
۱۳۵۰۰ دلار - %84

توجه داشته باشد که هزینه زندگی در شهر لندن 13500 دلار است.

ایالات متحده آمریکا

دانشگاه‌های ممتاز ایالت متحده آمریکا عبارتند از: دانشگاه پرینستون، هاروارد، ییل، کلمبیا و دانشگاه استنفورد. بیشترین کالج‌های برتر در شهرهای بوستون، نیویورک، کمبریج، اولد سایبروک و نیو هَوِن واقع شده‌اند. رشته‌های مدیریت بازرگانی، علوم کامپیوتر، حسابداری مالی، علوم اقتصاد، علوم رسانه‌های ارتباطی متداول‌ترین دوره‌هایی هستند که دانشجویان در ایالت متحده امریکا خواهان آن هستند.

کانادا

دانشگاه‌های مک گیل، بریتیش کلمبیا، آلبرتا و سایمون فریزر از جمله انتخاب‌های رایج برای آن دسته از دانشجویانی هستند که قصد دارند مدرک آکادمیک خود را به طور تمام وقت در کانادا کسب کنند. بیشتر کالج‌های برتر در کانادا در شهرهای تورنتو، بریتیش کلمبیا، مونترال واقع شده‌اند. محبوب‌ترین دوره‌های تحصیلات تکمیلی در کانادا پیرامون رشته‌های مدیریت بازرگانی، علوم رسانه، مهندسی، علوم کامپیوتر و صنعت هتلداری است.

ایالت متحده بریتانیا

برترین دانشگاه‌های بریتانیا، دانشگاه‌ کمبریج، آکسفورد، مدرسه اقتصادی لندن، دانشگاه امپریال (کالج سلطنتی لندن) و دورهام می‌باشند. بهترین کالج‌های بریتانیا در شهر لندن واقع شده‌اند و زیر نظر دانشگاه‌های کمبریج، آکسفورد و منچستر فعالیت می‌کنند. متداول‌ترین دوره‌ها در بریتانیا برای دانشجویان عبارتند از: جامعه شناسی، مطالعات اجتماعی، حقوق، تجارت، مدیریت، علوم کامپیوتر و علوم رسانه‌های ارتباطی است.

استرالیا

برترین دانشگاه‌های استرالیا عبارتند از: دانشگاه ملی استرالیا، نیو ساوت ولز، ملبورن، وسترن سیدنی و موناش (مانش). ایالت نیو ساوت ولز در سواحل شرقی استرالیا، مرکز تمام موسسات عالی ممتاز است. برترین کالج‌های این کشور در شهرهای سیدنی، کانبرا، بریزبن، ملبورن و پرت واقع شده‌اند. رشته‌های مورد علاقه دانشجویان برای مطالعه در این کشور عبارتند از: حسابداری، مدیریت ارشد کسب و کار، خدمات بهداشتی و درمانی، فناوری اطلاعات و مدیریت هتلداری.

نیوزلند

دانشگاه‌های تراز اول در نیوزلند عبارتند از: آکلند، اتاگو، کنتربری، ویکتوریا ولینگتن و مسی. کلانشهر اوکلند مرکز تمامی موسسات عالی ممتاز است. برترین کالج‌های این کشور در شهرهای ولینگتن، کرایست چرچ، همیلتون و نیپیر هاستینگ واقع شده است. رشته‌های متداول و محبوب دانشجویان در این کشور مهندسی، تجارت، فناوری اطلاعات، کامپیوتر، مدیریت گردشگری و هتلداری و ارتباطات بصری است.

سنگاپور

دانشگاه‌های تراز اول در سنگاپور عبارتند از: دانشگاه صنعنتی نانیانگ، دانشگاه ملی سنگاپور و دانشگاه تکنولوژی و طراحی سنگاپور. برخی از رشته‌های مورد علاقه‌ی دانشجویان در این کشور عبارتند از: رشته دوره‌ی بین المللی، فناوری اطلاعات، مدیریت، مدیریت مالی، حسابداری و مهندسی.

آلمان

دانشگاه‌های تراز اول در آلمان عبارتند از: هایدلبرگ، دانشگاه فنی مونیخ، دانشگاه آزاد (فرای) برلین، دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیان مونیخ و هومبولت برلین. شهر برلین مرکز تمامی موسسات عالی ممتاز است. برترین کالج‌ها در این کشور در شهرهای مونیخ، بادن-وورتمبرگ، فرانکفورت و هایدلبرگ واقع شده‌اند. رشته‌های پرطرفدار برای دانشجویان در این کشور شامل رشته‌های مهندسی، تجارت، فناوری اطلاعات، حسابداری، مدیریت گردشگری و هتلداری و ارتباطات بصری است.

فرانسه

دانشگاه‌های تراز اول در فرانسه عبارتند از: اکول نرمال سوپریور، اکول پلی تکنیک و دانشگاه پیر و ماری کوری. شهر پاریس مرکز تمامی موسسات عالی ممتاز است. برترین کالج‌های این کشور در شهرهای نیس، پاریس، لیون، گرونوبل، اورلئان واقع شده است. هوا و فضا، مهندسی، تجارت، هنر، تاریخ، مدیریت گردشگری و هتلداری برخی رشته‌های پرطرفدار برای دانشجویان در این کشور هستند.

هلند

دانشگاه‌های تراز اول در هلند عبارتند از: دانشگاه آمستردام، دانشگاه فناوری دلفت، اوترخت و دانشگاه لیدن. برترین کالج‌ها در این کشور در شهرهای واخنینگن، خرونینگن، لیدن، ماستریخت و نیمیخن قرار دارند. رشته‌های پرطرفدار برای دانشجویان در هلند شامل مهندسی هوافضا، مهندسی، تجارت، هنر، تاریخ، مدیریت گردشگری و هتلداری است.

ایرلند

دانشگاه‌های برتر در ایرلند عبارتند از: کالج ترینیتی، کالج ملی ایرلند، کالج دوبلین، کالج گریفیث، دانشگاه ملی ایرلند گالوی، موسسه تکنولوژی واترفورد، کالج دوبلین، دانشگاه مینوث، موسسه فناوری کورک و دانشگاه دوبلین سیتی. برترین موسسات و کالج ها در ایرلند در شهرهای دوبلین، لیمرک و گالوی واقع شده‌اند. زبان و ادبیات، تجارت، رشته‌های پزشکی، پرستاری و علوم اجنماعی از جمله رشته‌های مورد علاقه دانشجویان برای ادامه تحصیل در این کشور است.

سوئد

دانشگاه‌های برتر در سوئد عبارتند از: دانشگاه لوند، استکهلم، اوپسالا، گوتنبرگ، دانشگاه موسسه سلطنتی فناوری، دانشگاه صنعتی چالمرز، انستیتیوی کارولینکا و دانشگاه لینشوپینگ و بهترین آنها در شهرهای استکهلم و گوتنبرگ واقع شده‌اند.

مقایسه کشورها

انجمن مشاوره تخصصی نخبگان

کلیک نمائید!
 
اطلاعات تماس
  • 0912-0969647
  • 021-26117519
  • rootgroup.tehranoffice@gmail.com
 
تهران - خیابان نلسون ماندلا (جردن) - کوچه علی یزدان پناه - پلاک ۱۶ - طبقه ۲ - گروه روت