ویزای تحصیلیاقامت اتریشپزشکی در اتریش

ویزای تحصیلی

ویزای دانشجویی اتریش، (Visa Ds)، به فرد اجازه می‌دهد تا به مدت شش ماه در دانشگاه‌های اتریش تحصیل کند. اگرچه در طول تحصیل امکان تمدید اجازه اقامت نیز وجود دارد. در ابتدا باید به صورت آنلاین از طریق ایمیل سفارت مربوطه، برای درخواست ویزا و تحویل مدارک، وقت قبلی دریافت کرد. توجه داشته باشید بهتر است حداقل 6 ماه قبل از ورود و تحصیل در اتریش برای این کار اقدام کرد.

مراحل دریافت ویزای دانشجویی برای اتریش

اخذ پذیرش از دانشگاه مقصد: پرداخت شهریه ترم اول و یا اجاره‌ی خانه جهت اثبات سکونت در اتریش

تعیین وقت آنلاین برای اجازه اقامت دانشجویی: ارائه نامه پذیرش به همراه مدارک تمکن مالی (به ارزش 515 یورو در ماه برای افراد زیر 24 سال و 933 یورو در ماه برای افراد بالای 24 سال)، بیمه مسافرتی و گذرنامه به سفارت اتریش

رزرو نوبت ویزا: تنها درصورت دریافت اجازه اقامت و در نظر گرفتن زمان لازم 

حضور در سفارت اتریش: به همراه داشتن فرم درخواست ویزا، کارت شناسایی، عکس، گذرنامه، بیمه سفر و غیره.

دریافت نتیجه: به طور معمول ظرف 4 هفته در مورد درخواست ویزا تصمیم‌گیری می‌شود.

ثبت نام در دفاتر شهرداری: ثبت نام در دفاتر واقع در اتریش ظرف سه روز پس از ورود به کشور ( تکمیل فرم ثبت نام و گزارش آدرس سکونت)

* درخواست ویزا و یا اقامت «فقط» با تعیین وقت قبلی امکان پذیر است. شما می‌توانید وقت مصاحبه خود را از طریق ایمیل (رجوع شود به بخش پرسشنامه و نقطه نظرات در انتهای صفحه وب‌سایت (https://bit.ly/34uPf0H) رزرو نمایید. بخش کنسولی سفارت از طریق شماره تلفن 0046 2275 (21) 98+ از ساعت 14:00 الی 16:30 (به وقت محلی) پاسخگوی سوالات احتمالی شما خواهد بود *

اقامت اتریش

کشور اتریش به دانشجویان بین‌المللی اجازه می‌دهد تا پس از پایان دوره تحصیلی آکادمیک در اتریش مانده و به دنبال کار باشند. قابلیت تمدید اجازه اقامت حداکثر 12 ماه است و با پیدا کردن شغل مورد نظر امکان در خواست اقامت دائم این کشور نیز وجود دارد.

اقامت دائم اتریش و Red-White-Red Card

1) شهروندان خارج از اتحادیه اروپا برای اقامت بلند مدت در این کشور نیازمند دریافت کارت اقامت به رنگ پرچم این کشور هستند. 🇱🇻

2) کارت اقامت اتریش برای یک دوره 24 ماهه صادر شده و به شما امکان حق ورود و خروج و استخدام در طی این مدت را می‌دهد.

3) افراد زیر واجد دریافت کارت اقامت هستند:
کارکنان با صلاحیت
کارکنان ماهر در مشاغل ضروری
سایر کارکنان مشاغل کلیدی
فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌ها و کالج‌های آکادمیک اتریش
خود اشتغالی در مشاغل کلیدی
بنیان‌گذاران استارت آپ‌ها

4) از شروط لازم دریافت آن می‌توان به درآمد شخصی ثابت و منظم جهت تامین هزینه‌های زندگی بدون مساعده دولت است. در زمان درخواست، درآمد منظم ماهانه باید برابر با نرخ مصوب بیمه اجتماعی کشور اتریش باشد.

5) پس از 10 سال اقامت قانونی (در شرایط خاص 6 سال)، می‌توان برای دریافت تابعیت این کشور درخواست کرد.


تحصیل پزشکی در اتریش

تحصیل در کشور اتریش تقریبا رایگان است و تحصیل پزشکی در این کشور با توجه به امکانات بالای تحصیلی آن طرفداران بسیاری دارد. همچنین اتریش شرایط اقتصادی خوبی داشته و از لحاظ تولید ناخالص داخلی و سطح رفاه اجتماعی جزو بهترین کشورهای دنیا است.

شرایط تحصیل در رشته پزشکی در اتریش

- برای ثبت نام در دانشگاه‌های پزشکی اتریش، دانشجویان عموما باید در آزمون ورودی رشته پزشکی این کشور شرکت کرده و دارای مدرک زبان آلمانی با سطح C1 باشند.

- این آزمون دارای مواد امتحانی خاص شامل علوم پایه، زبان و هوش بوده و به طور همزمان در تمام دانشگاه‌های پزشکی اتریش برگزار می‌شود، به همین دلیل دانشجویان می‌توانند فقط یک دانشگاه را برای شرکت در آن انتخاب کنند.

- قبل از شرکت در آزمون می‌توان با گذراندن دوره Medical Foundation Program آمادگی لازم برای شرکت در آزمون پزشکی را بدست آورد.

- دروس ارائه شده در این دوره شامل شیمی، فیزیک، زیست‌شناسی، هوش، ریاضی و زبان است و معمولا یک سال به طول می‌انجامد. معمولا شرکت در این دوره ملزوم به شرایط سنی 16 تا 28 سال است.

- در ایران نیز موسساتی وجود دارند که دوره‌های آمادگی آزمون پزشکی را برگزار می‌کنند که اکثرا زبان مورد تدریس آنها زبان انگلیسی است.

- تحصیل در رشته پزشکی که شامل شهریه، بیمه و ... است، برای دانشجویان غیر اروپایی حدودا 750 یورو در هر ترم هزینه دارد.

- هزینه زندگی اما در این کشور با احتساب حداقل 500 تا 700 یورو در ماه، برای تامین هزینه‌های تحصیل و زندگی باید از حساب بانکی نسبتا خوبی برخوردار باشید.

- با همه اینها باید بدانید که دانشجویان پزشکی اجازه کار دارند و امروزه با فراگیر شدن پلتفرم‌های دیجیتال، نمایش دنیای اعجاب انگیز پزشکی از طریق بلاگ، ساخت ویدیو و استریم به علاقه‌مندان این رشته یکی از بهترین و آسانترین راه‌ها برای تامین مخارج زندگی در سال‌های اول تحصیل است.