ویزای تحصیلیاقامت دائم

ویزای تحصیلی

اگر قصد تحصیل در اسپانیا را دارید و شهروند یکی از کشورهای اتحادیه اروپا نیستید برای تحصیل در این کشور نیاز به دریافت ویزای دانشجویی خواهید داشت.

مراحل و شرایط دریافت ویزای اسپانیا

1) احتمالا می‌دانید که اولین قدم جهت اقدام برای ویزای تحصیلی در دست داشتن گواهی پذیرش از یکی از دانشگاه‌های کشور مقصد است. بنابراین قبل از انجام امور مربوط به ویزا باید از ددلاین‌ دانشگاه‌ها اطلاع داشته باشید و سریعا ثبت نام کنید.
2) از بهترین دانشگاه‌های اسپانیا می‌توان از دانشگاه والنسیا، دانشگاه مادرید، دانشگاه فابرا، سالامانکا و ... نام برد.
3) بعد از قبولی و اخذ پذیرش، باید بدانید به چه نوعی از ویزا نیاز دارید. برای تحصیل در دوره‌های کوتاه مدت 3 تا 6 ماهه به ویزای کوتاه مدت (Short term) نیاز خواهید داشت که قابل تمدید نیست.
4) اما با تحصیل در دوره‌های بلند مدت مقاطع کارشناسی، ارشد و دکتری واجد شرایط ویزای بلند مدت (Long term) خواهید بود که علاوه بر قابلیت تمدید به شما این اجازه را می‌دهد تا بعد از اتمام تحصیل به مدت یک سال ددیگر در این کشور بمانید و به دنبال شغل مورد نظر خود باشید.
5) همچنین با دریافت این ویزا یک ماه پس از رسیدن به خاک این کشور می‌توانید برای کارت اقامت درخواست دهید که از مزایای خوبی برخوردار است.
6) با در نظر گرفتن موارد فوق حال می‌توانید برای اخذ ویزا اقدام کنید. ویزای تحصیلی بلند مدت برای ایرانیان نیاز به مراجعه حضوری به سفارت واقع در تهران داشته و وقت مصاحبه خود را باید از سایت به طور آنلاین رزرو کنند.
7) در هنگام مصاحبه متقاضی باید تمامی مدارک مورد نیاز از جمله گواهی پذیرش تحصیلی، فرم تکمیل شده درخواست ویزا، مدارک پرواز و سکونت، بیمه مسافرتی، گواهی تمکن مالی به ارزش 900 یورو در ماه و ... را به همراه داشته باشد.

اقامت اسپانیا

اقامت دائم

از آنجا که پس از اتمام تحصیل در اسپانیا با تغییر ویزای خود به ویزای جستجوی کار می‌توان یک سال دیگر به زندگی در این کشور ادامه داد، شاید بد نباشد اگر با شرایط اقامت دائم و شهروندی این کشور کمی آشنا شوید.

شرایط اقامت دائم اسپانیا

1) اقامت دائم وضعیتی است که به شخصی که به مدت 5 سال در اسپانیا زندگی کرده باشد تعلق می‌گیرد و امکان اقامت دائم و بدون محدودیت را برای او فراهم می‌کند.
2) از امکانات دیگر اقامت دائم اسپانیا می‌توان عدم محدودیت در انتخاب شغل و دریافت حقوق برابر با شهروندان این کشور نام برد.
3) این 5 سال شامل سال‌های تحصیل در اسپانیا نیز می شود. البته در اینجا منظور تحصیل در یک دوره بلند مدت است که طی آن دانشجو کارت اقامت موقت (Residence permit) دریافت کرده باشد.
4) به عبارت دیگر اگر فردی برای مقطع لیسانس به اسپانیا مهاجرت کند تنها کافی است پس از اتمام تحصیل، کارت اقامت خویش را تمدید کرده و به مدت یک سال دیگر در این کشور زندگی کند.
5) با تمدید کارت اقامت، اگر شخص در کل مدت 5 سال به مدت بیش از 6 ماه خارج از کشور زندگی نکرده باشد، مجاز است برای دریافت اقامت دائم اقدام کند.
6) این نکته را در نظر داشته باشید که اخذ اقامت دائم به معنی اخذ شهروندی نیست و برای دریافت پاسپورت اسپانیا و استفاده از مزایای شهروندی آن نیاز است پس از دریافت اقامت دائم به مدت 5 سال دیگر در این کشور زندگی کنید.
7) این به معنی است که در مجموع پس از 10 سال زندگی در اسپانیا قادر به دریافت پاسپورت معتبر آن خواهید بود. البته در شرایط خاص مانند ازدواج با یک شهروند این مدت کاهش خواهد یافت.