ویزای تحصیلیاقامتسفارتمهاجرت تحصیلیهزینه زندگیشهریهمیانگین درآمد

 

مقدمه

انگلستان در تحصیلات آکادمیک از قدمت زیادی برخوردار است. یک چهارم دانشگاه‌های انگلستان بالاترین رتبه‌های جهان را به خود اختصاص داده‌اند. انگلستان در کنار دیگر کشورهای بریتانیا از جمله اسکاتلند، ولز و ایرلند شمالی هر ساله موفق به جذب تقریبا نیم میلیون دانشجوی بین‌المللی می‌شود. امکانات مدرن دانشگاه‌های انگلستان به شما اجازه می‌دهد تا در زمینه‌های تحقیقاتی پیشرفته شرکت کنید و آموزش و یادگیری را با کیفیت عالی تجربه کنید. از این رو کسب مدرک تحصیلی دانشگاه‌های معتبر انگلستان شانس شما برای کاریابی را افزایش می‌دهد.

مشخصات کلی

انگلستان یکی از چهار کشور تشکیل‌دهنده پادشاهی متحد بریتانیای کبیر و ایرلند شمالی و پراهمیت‌ترین بخش آن است که نیمه جنوبی جزیره بریتانیای کبیر را تشکیل می‌دهد. این کشور از شمال با اسکاتلند و از غرب با ولز هم‌مرز است.

انگلستان دارای بیش از یکصد جزیره کوچک و بزرگ است و شهر لندن پایتخت انگلستان و در عین حال پایتخت پادشاهی بریتانیا است. پرآب‌ترین رود انگستان، رود تایمز است که از میان شهر لندن می‌گذرد و به دریای شمال می‌ریزد که پل معروف تایمز واقع در ان یکی از نقاط توریستی این کشور است. مساحت این کشور 130.395 کیلومتر مربع و جمعیت آن حدود 56 میلیون نفر است.

ویزای تحصیلی

هزینه ثبت نام ویزای تحصیلی انگلستان یا همان ویزای Tier ۴، ۳۴۸ پوند است. شما باید سه ماه قبل از شروع دوره تحصیلی برای آن ثبت نام کنید و معمولا نتیجه نهایی را بعد از سه هفته دریافت خواهید کرد. موارد مورد نیاز برای ویزای Tier ۴، نامه پذیرش از سوی دانشگاه، گواهی تمکن مالی ماهانه ۹۴۵ پوند (در بعضی منابع۱.۰۲۰ پوند)، دانش زبان انگلیسی، پرداخت هزینه بیمه درمانی و ... است. پس از اخذ ویزا اگر طول دوره تحصیل شما بیش از ۶ ماه باشد شما می‌توانید یک ماه قبل از شروع دوره به این کشور سفر کنید.

با ویزای Tier ۴ اجازه کار دانشجویی به مدت ۲۰ ساعت در هفته را دارید و پس از اتمام تحصیل قادر خواهید بود ویزای خود را به ویزای کاری (post-study work visa) تغییر داده و به مدت دو سال برای یافتن شغل مورد نظرتان در انگلستان بمانید.

اگر قصد اخذ ویزای اعضای خانواده یا همان ویزای Tier ۲ را داشته باشید باید برای هر کدام از آنها (همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال) گواهی تمکن مالی به ارزش ۶۳۰ پوند شناسایی داشته باشید. همچنین باید هزینه ثبت نام ویزای Tier ۲ را جداگانه بپردازید.


اقامت

شما با داشتن ویزای کاری (Tier 2) و بعد از 5 سال زندگی در انگلستان می‌توانید برای اخذ کارت اقامت دائم (permanent residence card) این کشور اقدام کنید. از جمله مزایای کارت اقامت می‌توان به حق بیمه، عدم محدودیت‌های مهاجرتی، اجازه رفت و برگشت و دیگر حقوق اجتماعی است. همچنین با داشتن این کارت و زندگی به مدت 5 سال دیگر در انگلستان که درصورت ازدواج با شهروند بریتانیایی در این مدت به 3 سال کاهش خواهد یافت، شما مجاز به درخواست شهروندی و اخذ پاسپورت این کشور خواهید بود.

سفارت

بعد از اتفاقات سال ۲۰۱۱ سفارت انگلستان در تهران تعطیل شده و اخذ وقت سفارت انگلستان در تهران با مشکلاتی روبه‎رو شد. یکی از این مشکلات، سفر چند روزه‌ به یکی از کشورهای اطراف، نظیر ترکیه و یا امارات برای انجام امور کنسولگری بود. پس از تأسیس شرکت VFS global که نماینده رسمی سفارت انگلستان در تهران است، این مشکلات کم و بیش برطرف شدند. وقت سفارت انگلیس در تهران، در واقع همان وقتی‌ است که از دفاتر VFS گرفته می‌شود. دفتر VFS global امور مربوط به صدور انواع ویزای انگلیس (توریستی، تجاری، تحصیلی و اقامتی) را رسیدگی می‌کند. در ابتدا باید از طریق لینک شرکت VFS global به آدرس: www.visa4uk.fco.gov.uk فرم درخواست را پر کرده و هزینه آن را واریز کنید. سپس باید برای تحویل مدارک و انگشت نگاری در وقت تعیین شده توسط سفارت، به دفتر شرکت VFS در تهران به آدرس: میدان آرژانتین، خیابان الوند، خیابان راشل کوری، ساختمان شماره ۱۱، طبقه اول، مراجعه فرمایید.

مهاجرت تحصیلی

دانشجویان بین‌المللی هر ساله با انتخاب انگلستان برای تحصیل، رنک (رتبه) بالایی از نقطه نظر مهاجرت به این کشور می‌دهند. با توجه به جمعیت متنوع و شهرت مدارس معتبر این کشور، انگلستان یکی از بهترین گزینه‌ها برای دانشجویان سراسر جهان است که به دنبال آموزش در یک کشور انگلیسی زبان هستند. اگر شما نیز قصد مهاجرت از طریق تحصیل به انگلستان را دارید باید با نکاتی مانند هزینه‌های زندگی در شهرهای این کشور و شهریه دانشگاه مورد نظرتان آشنا شوید.


هزینه زندگی

هزینه‌های زندگی بستگی به عوامل زیادی از جمله سبک زندگی، عادات شخصی و بودجه شما دارد. به عنوان مثال اگر بخواهید همان شیوه زندگی که با والدین خود در کشورتان داشتید را پیش بگیرید، احتمالا هزینه‌هایتان بسیار زیاد خواهد شد. بنابراین ممکن است مجبور شوید نسبت به قبل بیشتر صرفه جویی کنید. همانطور که در قسمت ویزا گفته شد برای اخذ ویزای انگلستان حداقل بودجه مورد نیاز 945 پوند در ماه است. حال آنکه این مبلغ بسته به شهری که در آن زندگی می‌کنید و شخص شما قابل تغییر است و می‌تواند به کمتر از 700 پوند در ماه نیز برسد. در ادامه برخی از هزینه‌های ماهانه را آورده‌ایم که بسته به مصرف شخص شما متغیر است.

اجاره خانه: شهرهای کوچک 300 تا 450 پوند و شهر لندن 500 تا 650 پوند، غذا: 200 پوند، قبض گاز و برق: 30 تا 40 پوند، اینترنت: 20 تا 30 پوند، لوازم التحریر و کتاب درسی: 40 پوند، حمل و نقل عمومی: 20 تا 30 پوند، بلیط فیلم: 9 پوند، رستوران: 15 تا 20 پوند.

شهریه

هنگامی که قصد تحصیل در انگلستان را دارید باید چند عامل مهم را در نظر بگیرید. پاسخ به سوالاتی از قبیل: قصد تحصیل و زندگی در کدام شهر انگلستان را دارید؟ دانشگاه مورد نظرتان کدام است؟ مقطع یا رشته تحصیلی انتخابی شما چیست؟ و ... می‌تواند اطلاعات بیشتری درمورد شهریه در اختیارتان بگذارد.

هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی در انگلستان برای دانشجویان بین‌المللی معمولاً نسبت به دانشجویان داخلی و اتحادیه اروپا بیشتر است، بطور مثال برای دانشجویان بین‌المللی، متوسط شهریه سالانه دوره کارشناسی بین 9.000 تا 12.000 پوند باشد. معمولا رشته‌های علوم انسانی و اجتماعی کمترین هزینه را خواهند داشت. در این میان برخی از رشته‌ها به دلیل گذراندن واحدهای آزمایشگاهی گران‌تر هستند و هزینه رشته‌های پزشکی ممکن است به بیش از 30.000 پوند برسد.

تحصیل در مقاطع تکمیلی ارشد هزینه کمتری نسبت به مقطع کارشناسی دارد. با این وجود، هزینه برخی از دوره‌ها مانند MBA یا کارشناسی ارشد رشته‌های بالینی ممکن است بیشتر باشد. هزینه دوره دکتری نیز از دوره‌ ارشد بیشتر است. برای یک دانشجوی بین‌المللی، شهریه در این مقاطع از حدود 8.000 پوند در سال به بیش از 30.000 پوند ممکن است برسد و میانگین آن حدود 11.000 پوند در سال است.


میانگین درآمد

دفتر آمار ملی بریتانیا آمار جدیدی از متوسط حقوق بیش از 400 شغل، از رشته‌های هنری تا IT، مدیریت فروش و بازاریابی را به ثبت رسانده است. بررسی سالانه نشان داد که متوسط حقوق در انگلستان برای زنان و مردان سالانه 29.000 پوند است که شامل هر دو نوع کار تمام وقت و نیمه وقت می‌شود. بطور کلی متوسط حقوق کار تمام وقت در این کشور 35.423 پوند و برای کار نیمه وقت 12.830 پوند است. در زیر لیست میانگین درآمد برخی از شغل‌ها را آورده‌ایم:

مدیر پروژه ساخت و ساز – 40.549 پوند، مدیر پروژه تجاری– 58.478 پوند، مدیر توسعه تجارت - 52.500 پوند، متخصص امور مالی – 42.578 پوند، وکیل – 63.771 پوند، مهندس – 43.628 پوند، تکنسین IT – 31.731 پوند، تکنسین برق – 31.277 پوند، افسر پلیس – 26.605 پوند، معاون پشتیبانی آموزش و پرورش – 16.700 پوند، معلم – 39.388 پوند، نویسنده – 33.887 پوند، سرآشپز – 21.282 پوند، کارگر - 28،237 پوند، خدمات مشتریان – 21.494 پوند، بهیار – 18.255 پوند، پرستار – 32.338 پوند، پزشک – 41.494 پوند.