ویزای تحصیلی ایتالیااقامت ایتالیاتحصیل در ایتالیابازار کار ایتالیابورسیه استانیهزینه زندگی

ویزای تحصیلی

اگر تصمیم دارید در ایتالیا تحصیل کنید، در ابتدا برای ورود به این کشور نیاز به ویزای تحصیلی دارید. ویزایی که با پذیرش در دوره‌های بلند مدت (بیش از 90 روز) صادر می‌شود، تایپ D است و بعد از رسیدن به ایتالیا تا هشت روز فرصت دارید با مراجع به دفاتر مخصوص در این کشور آن را ثبت کنید تا کارت اقامت برای شما نیز صادر شود. با داشتن ویزای تحصیلی طی یک پروسه یک تا دو ماهه و با داشتن یک جاب آفر از سوی کارفرمایی که شهروند ایتالیاست، قادر خواهید بود اجازه کار نیز دریافت کنید.

مراحل و شرایط دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا

در اولین قدم باید یک نامه پذیرش از سوی دانشگاه مقصد در ایتالیا داشته باشید که همان گواهی تحصیل در این کشور به حساب می‌آید و طبق آن نوع ویزای شما مشخص می‌شود.


در قدم بعدی باید از طریق مراجعه به سایت سفارت ایتالیا به آدرس www.ckgsir.com/apply-for-visa برای یک قرار ملاقات حضوری تعیین وقت کنید.


در مرحله بعد باید فرم تقاضا را به زبان انگلیسی و به صورت آنلاین پر کنید.


بعد از انجام تمامی این مراحل وقت ان است که به همراه تمامی مدارک لازم به دفتر سفارت مراجعه کنید.


از جمله مدارکی که باید به همراه داشته باشید، فرم تقاضا، پاسپورت معتبر، دو قطعه عکس، بلیط هواپیما، آدرس معتبر سکونت در ایتالیا، گواهی تمکن مالی به ارزش 900 یورو در ماه، رسید پرداخت بیمه سلامت (150 یورو)، مدرک تحصیلی قبلی، نامه پذیرش تحصیلی و رسید پرداخت ثبت نام ویزا (50 یورو) هستند.


در آخر پیگیری وضعیت صدور ویزا از طریق سایت www.ckgsir.com/track-visa-status با در اختیار داشتن اطلاعات شماره مرجع، تاریخ تولد و شماره پاسپورت.


به طور معمول انجام هر یک از مراحل بالا ممکن است چندین هفته طول بکشد، بنابراین در نظر داشته باشید که بهتر است حداقل از سه ماه قبل از شروع تحصیلتان در ایتالیا برای درخواست ویزا اقدام کنید.

اقامت ایتالیا

از آنجایی که کشور ایتالیا یک از کشورهای اتحادیه اروپاست بعد از اتمام تحصیل در این کشور می‌توان به مدت یک سال دیگر در این کشور یا یکی از کشورهای اتحادیه اروپا ماند و ویزای جستجوی کار دریافت کرد. بنابراین فرصت خواهید بدون برگشتن به کشور خودتان در این کشور زندگی کرده و در صورت تمایل برای اخذ اقامت دائم و شهروندی آن اقدام کنید.


اقامت دائم ایتالیا

احتمالا می‌دانید که برای شروع دریافت ویزای ایتالیا برای ورود به این کشور لازم و ضروری است. همانطور که در پست قبل به آن اشاره شد، با اخذ پذیرش در دوره‌های بلند مدت و دریافت ویزای تایپ D به محض رسیدن به این کشور یک کارت اقامت موقت دریافت خواهید کرد.


اگر به قصد تحصیل به این کشور مهاجرت کرده باشید پس از اتمام تحصیلتان می‌توانید ویزای خود را به ویزای Job Seeking یا جستجوی کار تغییر دهید.


در این صورت به مدت یک سال فرصت خواهید داشت تا به دنبال شغل مرتبط با رشته تحصیلیتان باشید و پس از استخدام در یک موقعیت شغلی واجد شرایط برای تغییر ویزا به نوع ویزای کاری و تمدید کارت اقامت موقت خود خواهید بود.


این بدان معناست که برای زندگی و کار می‌توانید در این کشور بمانید و از مزایای آن بهره مند شوید.


در مجموع پس از گذشت 5 سال زندگی مستمر در این کشور و خروج از آن به مدت کمتر از 120 روز در سال واجد شرایط برای دریافت کارت اقامت دائم خواهید بود که محدودیت‌های قبل را ندارد.


برای بهره‌مندی از مزایای شهروندی ایتالیا و دریافت پاسپورت این کشور نیاز است حداقل 5 سال دیگر به کار و زندگی در آن مشغول شوید.

تحصیل در ایتالیا

اگر خواهان ادامه تحصیل در خارج از کشور باشید قطعا راجع به تحصیل در ایتالیا نیز مطالبی خوانده‌اید. دانشگاه های ایتالیا به دلیل داشتن شهریه های به نسبت ارزان و شرایط پذیرش آسان این روزها بیش از پیش طرفدار پیدا کرده‌اند. اما در اینجا می‌خواهیم حقایقی را کنار هم بگذاریم که تا به حال به آن اشاره نشد و به شما کمک کند تا راحت‌تر بتوانید درباره تحصیل در ایتالیا به نتیجه برسید.

معایب و مزایای تحصیل در ایتالیا

در کنار برگزاری دوره‌های دانشگاهی به زبان انگلیسی، این امکان وجود دارد که بعضا اساتید مدرس، به این زبان تسلط کافی را نداشته و در نتیجه این موضوع فهم درس را برایتان کمی مشکل خواهد ساخت. همچنین در سطح شهر شما با این چالش مجددا روبه‌رو شده و نیاز است روی زبان ایتالیایی خود کار کنید.


البته در نظر داشته باشید با توجه به جو آکادمیک و سیستم پژوهشی حاکم بر کلاس‌ها‌ به سرعت با دیگر دانشجویان لینک شده و از طریق روش‌های علمی و خلاقانه به خوبی با مطالب آشنا خواهید شد.


در دانشگاه‌های ایتالیا بخصوص در مقطع ارشد ممکن است آزمون به شکل شفاهی برگزار شود. در ابتدا برای دانشجویانی که به آزمون کتبی عادت دارند کار سختی به نظر می‌رسد اما در آینده تاثیر آن را بر افزایش اعتماد به نفس و غلبه بر ترس خواهید دید.


همچنین امتحانات یک تا دو ماه پس از پایان کلاس درسی برگزار می‌شوند که با توجه به گذشت زمان و فراموشی برخی از نکات نیاز به مطالعه و تمرین مجدد خواهید داشت.

در ایتالیا شرایط سنی خاصی برای پذیرش نیاز نیست و گپ تحصیلی تاثیری در روند پذیرش شما نخواهد گذاشت، اما بهتر است این نکته را از قبل بدانید که در مقاطع پایین‌تر اکثر دانشجویان در اوایل دهه 20 سالگی خود هستند و ممکن است شما مسن‌ترین فرد کلاس باشید. با این وجود هیچ خللی در روند تحصیل و روابط گروهی خود نخواهید داشت.


اجاره‌ی خانه نیز در ایتالیا اکثرا به صورت کوتاه مدت مقدور نیست. قرارداد اجاره نامه معمولا به صورت 18 ماهه و در برخی موارد حتی 3 ساله نیز بسته می‌شود. این مسئله خوبی‌ها و بدی‌های خود را دارد و ممکن است برای دانشجویانی که در دوره‌های کوتاه مدت زبان یا ارشد ثبت نام می‌کنند مشکل آفرین باشد.


بازار کار ایتالیا

اگر قصد مهاجرت تحصیلی به ایتالیا را دارید شاید سوال شما هم این باشد که اقتصاد و بازار کار این کشور چگونه است و بعد از تحصیل می‌توان در آن مستقر شد یا خیر؟ بسیاری از دانشجویان بین‌المللی به ایتالیا مانند یک پل نگاه می‌کنند و به دلیل شرایط آسان پذیرش و تحصیل ارزان آن را انتخاب می‌کنند. اما در اینجا می‌خواهیم از بازار کار این کشور و نحوه ورود به آن صحبت کنیم.

قبل از هر چیز بهتر است بگوییم یک دانشجوی بین‌المللی با دریافت اجازه کار قادر است در طول تحصیل خود به مدت 20 ساعت در هفته مشغول به کار شود که شامل شغل‌های پاره وقت و یا دوره کارآموزی مرتبط با رشته تحصیلی‌ می‌باشد و درآمدی در حدود 500 یورو خواهد داشت.


همچنین دانشجویان پس از اتمام تحصیل می‌توانند ویزای خود را به ویزای جستجوی کار تغییر داده و یک سال دیگر را در ایتالیا بمانند.


با توجه به بحران‌های اخیر اقتصادی ایتالیا و کمبود فرصت شغلی در این کشور بسیاری از دانشجویان ترجیح می‌دهند پس از تحصیل برای یافتن شغل به کشورهای دیگر مهاجرت کنند. اما باید بدانید با داشتن مهارت‌های بخصوص و تسلط کافی به زبان‌های انگلیسی و ایتالیایی شانس پیدا کردن کار برای شما بیشتر خواهد شد.


رشته‌هایی همچون جهانگردی، مهندسی مکانیک، مد، صنایع غذایی و موتور آلات به دنبال فارغ‌التحصیلانی است که هم به زبان انگلیسی مسلط باشند و هم ایتالیایی متوجه شوند. در ایتالیا نیز مانند ایران دانش زبان انگلیسی کمتر بین دانشجویان بومی رایج است، بنابراین دانشجویان بین‌المللی در این نوع رشته‌ها شانس بیشتری دارند.

با وجود داشتن این مهارت‌ها نیز به دلیل تعداد محدود موقعیت‌های شغلی و رقابت زیاد بهتر است جزو اولین نفراتی باشید که برای یک موقعیت ثبت نام می‌کنید و یا رزومه می‌فرستید.
در ابتدا برای شرکت‌های بین‌المللی و چند ملیتی اقدام کنید. در این شرکت‌ها دانش زبان انگلیسی یک مزیت رقابتی به شمار می‌رود.


یکی از مواردی که به شما کمک خواهد کرد شبکه سازی و پیدا کردن لینک‌های مهم در طول تحصیل‌تان است. با اساتید و دیگر دانشجویان به خوبی ارتباط برقرار کنید. فراموش نکنید که مزایای این ارتباط دو طرفه باشد.


در آخر از شرکت در مصاحبه و بیان ایده‌های خود درباره کمک به پیشرفت و برطرف نمودن نقاط ضعف شرکت نترسید و بدانید با یکی دو بار مصاحبه امکان پذیرفته شدن و استخدام بسیار کم است. بنابراین ممکن است در این راه به دفعات زیاد جواب منفی بگیرید تا نقاط ضعف خود را شناسایی کنید و در آخر موفق شوید.

بورسیه استانی

بورسیه استانی ایتالیا بدون نیاز به رزومه تحصیلی به دانشجویان علاقمند به تحصیل در ایتالیا تعلق می‌گیرد و کمک هزینه تحصیل و زندگی در این کشور را برای آنان مهیا می‌کند.

این مبلغ بر اساس عدد ایزه (ISEE) مشخص می شود. عدد ایزه شاخصی است که توسط اداره بورس هر استان برای طبقه بندی و واجد شراط بودن یا نبودن دانشجو جهت دریافت کمک هزینه، محاسبه می شود.

هزینه زندگی

برای سهولت در تصمیم گیری جهت ثبت نام در دانشگاه‌های ایتالیا شاید بهتر باشد از قبل راجع به چگونگی هزینه زندگی در این کشور بدانید. حتی اگر برای دریافت بورسیه استانی اقدام می‌کنید، داشتن اطلاعات کافی در مورد هزینه‌های زندگی و تحصیل به شما کمک خواهد کرد با آمادگی لازم مهاجرت خود را آغاز کنید.

1) اولین نکته‌ای که باید در نظر داشته باشید این است که هزینه زندگی بسته به استان مورد نظر متفاوت خواهد بود. اما این هزینه‌ها به طور حدودی در یک رنج قرار دارند که در این متن رنج میانگین ارقام در شهرهای دانشجویی ایتالیا استفاده شده است.
2) هزینه سکونت در شهرهای این کشور برای یک آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر می‌تواند از 500 یورو شروع شده و بسته به امکانات ساختمان و دسترسی آن تا مبالغ بیش از 1000 یورو نیز باشد. به طور معمول این هزینه در حدود 500 تا 800 یورو خواهد بود.
3) خارج از مرکز شهر به دلیل دوری از شهر و امکانت شهری قیمت کرایه‌ها کاهش داشته و ممکن است بتوانید آپارتمان یک خوابه با مبلغ 350 یورو هم پیدا کنید. متوسط این هزینه 400 تا 700 یورو است.
4) البته این مقادیر فقط مبلغ کرایه خانه است و موارد مصرفی همچون آب، برق، گاز و اینترنت جداگانه محاسبه می‌شود و بسته به شهر مسکونی در حدود 150 تا 200 یورو هزینه در بر دارد.
5) هزینه حمل و نقل نیز بسته به دسترسی شما به شهر می‌تواند متفاوت باشد. بطور کلی بلیط‌های یک طرفه داخل شهری 1.5 تا 2 یورو هزینه خواهد داشت. بلیط‌های ماهانه در این مورد به صرفه‌تر بوده و بطور متوسط 30 تا 35 یورو در ماه هزینه دارد.
6) هزینه خورد و خوراک بسته به عادت غذایی هر شخص متفاوت است. برای مثال ممکن است قیمت یک وعده غذا در رستوران‌های ارزان شهر 10 تا 12 یورو باشد، اما خرید مواد اولیه و تهیه غذا در خانه حداکثر 200تا 300 یورو در ماه هزینه داشته باشد.
7) در آخر با در نظر گرفتن تمامی هزینه‌های ذکر شده می‌توان گفت هزینه زندگی در شهرهایی چون فلورانس، ناپل، بولونیا و پالرمو نسبت به شهرهایی چون رم، ونیز، میلان و تورین به مراتب ارزان‌تر باشد.

1) در ابتدا بهتر است بدانید این بورسیه بر اساس درآمد خانواده دانشجو و شرایط مالی سرپرست خانواده به دانشجو تعلق می‌گیرد و دریافت آن نیازی به هیچ گونه رزومه تحصیلی یا مقالات علمی به چاپ رسیده همچون ISI ندارد.
2) مبلغ بورسیه از حدود 3000 یورو تا بالای 7500 یورو بسته به استان مقصد متغیر است. همچنین در برخی مواقع به این مبلغ ۷0% تخفیف در خدمات خوابگاه و سلف سرویس و کارت تردد اضافه خواهد شد که همگی توسط استان محل تحصیل دانشجو در ایتالیا پرداخت می شوند.
3) نکته قابل توجه این است که شهریه دانشجویان با دریافت این بورسیه به طور کامل حذف شده و دانشجویان مبلغی بابت شهریه پرداخت نخواهند کرد.
4) اولین قدم پذیرش در یکی از دانشگاه‌های دولتی ایتالیا است. پس از آن دانشجو جهت اثبات شرایط مالی و عدم توان پرداخت شهریه، به مدارک مالی زیر نیاز خواهد داشت:
فیش حقوقی سرپرست دانشجو
اجاره نامه به نام سرپرست دانشجو باید
ترجمه شناسنامه دانشجو و سرپرست وی
گواهی معادل یورویی بانک مرکزی
5) این مدارک نشان دهنده درآمد سرپرست ، اعضای خانواده ، وضعیت سکونت و … بوده و جهت دریافت بورسیه استانی لازم است و شرط آن آین است که درآمد سرپرست دانشجو کمتر از 10000 یورو در سال باشد.
6) با دریافت این بورسیه دانشجو هیچ تعهدی از جمله ارائه خدمت به دانشگاه یا دولت ایتالیا یا انجام کارهای پژوهشی و تحقیقاتی نخواهد داشت، اما دانشجو ملزم است که در هر سال تحصیلی، مقدار معینی از واحدهای درسی خود (تقریبا نیمی از آن) را با موفقیت پاس کند.
7) برای دریافت بورسیه محدودیتی در رشته و مقطع تحصیلی یا زبان دوره تحصیل وجود ندارد و دانشجو می‌تواند در هر مقطع تحصیلی (کارشناسی، ارشد و دکتری) یک بار این کمک هزینه را دریافت کند.