ویزای دانشجوییاقامت و شهروندیهزینه زندگی و تحصیلمیانگین درآمد

 

مقدمه

بسیاری از دانشجویان بین‌المللی، کشور بلژیک را به دلیل شهریه ارزان، موقعیت جغرافیایی، تنوع فرهنگ و زبان و مهم‌تر از همه مدرک آکادمیک این کشور در مقطع ارشد انتخاب می‌کنند. از همه مهمتر، در بلژیک تحصیل رایگان به معنی معافیت از پرداخت شهریه در مقطع کارشناسی ارشد ارائه می شود.

اگرچه تحصیلات دانشگاهی در بلژیک اکثرا به زبان هلندی یا فرانسوی است، اما در مقطع ارشد و بالاتر نیز دوره‌هایی وجود دارد که کاملاً به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند. باید در نظر داشته باشید که اغلب دوره‌هایی که به زبان هلندی یا فرانسوی ارائه می‌شوند شهریه کمتری هم دارند. البته کمک هزینه‌های تحصیلی برای دانشجویان با بودجه محدود نیز در نظر گرفته شده است، اما دریافت آن رقابتی بوده و به میزان معدل، مهارت زبان و دیگر فاکتورهای آکادمیک بستگی دارد.

مشخصات

پایتخت: بروکسل
زبان: فلاندی (هلندی) ، فرانسوی ، آلمانی
جمعیت: 35/11 میلیون
دانش آموزان بین المللی: 44.978
مساحت: 30.528 کیلومتر مربع
واحد پول: یورو
منطقه زمانی: GMT + 2 (تهران GMT + 3.5)

ویزای دانشجویی

ویزای دانشجویی بلژیک (Visa type D) برای تحصیل به مدت بیش از 90 روز معادل کارت اقامت موقت است. اما قبل از درخواست این ویزا، ابتدا باید در یکی از دوره‌های موسسات آموزشی معتبر پذیرفته شوید و هزینه‌ی ثبت نام را پرداخت کنید (در صورت عدم موافقت با درخواست ویزا،‌ این مبلغ بازگردانده می‌شود). حال می‌توانید با دربرداشتن مدارک مذکور برای دریافت ویزا اقدام کنید. پس از آن برای دریافت ویزا به مدارکی از جمله فرم درخواست ویزا، پاسپورت معتبر، گواهی تمکن مالی و گواهی سلامت به همراه تاییدیه پذیرش تحصیلی و مدارک تحصیلی پیشین نیاز دارید. میزان تمکن مالی مورد نیاز باید به اندازه‌ای باشد که هزینه‌های زندگی، تحصیل، خوابگاه و همچنین هزینه بلیط برگشت شما را پوشش دهد و می‌تواند به چندین صورت باشد: یک گواهی معتبر از سوی دانشگاه مبنی بر دریافت بورسیه تحصیلی، تاییدیه مالی از سوی یک اسپانسر و یا صورت حساب بانکی شخصی شما که بودجه کافی را نشان می‌دهد.

میزان آن بسته به شهر مقصد ممکن است متفاوت باشد و بهتر است بین 700 تا 950 یورو برای آن در نظر بگیرید. با دریافت ویزای دانشجویی بلژیک قادر خواهید بود حساب بانکی باز کنید، برای اجازه کار درخواست دهید و همچنین می توانید از مزایای بیمه نیز برخودار شوید. برای درخواست اجازه کار، شما باید از کارفرمای خود یک قرارداد کتبی با مدت زمان مشخص دریافت کنید که به عنوان قرارداد کار دانشجویی (student employment contract) شناخته می شود و با دریافت آن مجاز به 20 ساعت کار در طول هفته و کار نامحدود در تعطیلات هستید.

شرایط ویزای دانشجویی بلژیک: 1. ویزای دانشجویی بلژیک (Visa type D) برای تحصیل به مدت بیش از 90 روز معادل کارت اقامت موقت است. 2. برای دریافت این ویزا ابتدا باید در یکی از دوره‌های موسسات آموزشی معتبر پذیرفته شده و هزینه‌ی ثبت نام را پرداخت کنید. 3. البته در صورت عدم موافقت با درخواست ویزا،‌ این مبلغ از سوی آن موسسه به شما بازگردانده می‌شود. 4. مدارک دیگری هم نیاز دارید مثل: تکمیل فرم درخواست ویزا، پاسپورت معتبر، گواهی تمکن مالی و گواهی سلامت به همراه تاییدیه پذیرش تحصیلی و مدارک تحصیلی پیشین. 5. حال بعد از دریافت ویزا و رسیدن به خاک بلژیک می توانید درخواست اجازه کار داده و تا 20 ساعت در هفته کار کنید.

اقامت و شهروندی

فردی که حداقل 5 سال اقامت بلژیک را داشته باشد می‌تواند برای اخذ شهروندی این کشور درخواست دهد. همانطور که قبل‌تر اشاره کردیم با تحصیل به مدت بیش از 90 روز کارت اقامت این کشور را دریافت خواهید کرد. در نتیجه تحصیل یکی از آسانترین راه‌ها برای اخذ اقامت دائم این کشور است. از شرایط لازم آن می‌توان به اثبات دانش یکی از زبان‌های رسمی بلژیک (هلندی ، فرانسوی یا آلمانی)، قرارداد کاری و ادغام مدنی و مشارکت اقتصادی در جامعه اشاره کرد. جالب است بدانید یکی از مهمترین مزایای شهروندی این کشور اخذ شهروندی برای فرزندان زیر 18 سال فرد به طور خودکار است.


1. یکی از آسانترین راه‌ها برای اخذ اقامت دائم بلژیک تحصیل در دوره‌های بلند مدت این کشور است.
2. با دریافت ویزای دانشجویی بلژیک می‌توان از مزایایی مثل افتتاح حساب بانکی، بیمه درمانی و اجازه کار بهره‌مند شد.
3. ولی باید بدانید بعد از فارغ‌التحصیلی نمی‌توان در این کشور ماند و قبل از اتمام ویزای دانشجویی باید به فکر تغییر نوع آن باشید.
4. خبر خوب اینست که بلژیک با تنوع فرهنگی و چند زبانی بودن به شما این امکان را می‌دهد تا شغل مورد علاقه خود را راحت تر پیدا کنید.

هزینه زندگی و تحصیل

میزان بودجه مورد نیاز شما برای مهاجرت تحصیلی به بلژیک، علاوه بر هزینه‌های تحصیل به نوع محل اقامت و سبک زندگی شما نیز بستگی دارد. پرداخت بسیاری از این هزینه‌ها بصورت نقدی ممکن است با مشکل مواجه شود اما در بلژیک امکان افتتاح حساب بانکی برای دانشجویان بین‌المللی وجود دارد، بنابراین داشتن کارت بانکی معتبر می‌تواند دسترسی به فروشگاه‌ها و مراکز خرید آنلاین مانند آمازون را بسیار آسان کند.

شهریه سالانه مقطع ارشد در دانشگاه‌های مختلف:

1. دانشگاه لوون (KU Leuven): 835 تا 9.000 یورو
2. دانشگاه نامور (University of Namur): 835 تا 4.175 یورو
3. دانشگاه بروکسل (Vrije Universiteit Brussel or VUB): 835 تا 4.500 یورو
4. دانشگاه لیژ (University of Liege) - متوسط 835 یورو

شهریه در مقطع دکتری به این صورت است که هزینه ثبت نام اولیه 835 یورو بوده ولی برای تمدید آن در سال‌های بعد، تنها حدود 50 یورو در سال باید بپردازید.

قیمت اقلام مختلف در بلژیک:

1. یک قرص نان (800 گرم): 2 یورو
2. قهوه: 3.50
3. یک ساندویچ: 3.50 تا 4.80 یورو
4. یک قوطی نوشابه: 1.5 یورو
5. بلیط اتوبوس / تراموا / مترو: 1.40 یورو
6. بلیط سینما: 8.50 یورو
7. یک عدد روزنامه (روزانه): 1.50 یورو

هزینه‌هایی که در ماه خواهید داشت:

1. کرایه خانه: 200 تا 700 یورو
2. غذا: 150 تا 300 یورو
3. بیمه درمانی: 30 یورو
4. حمل و نقل عمومی: 20 یورو
5. کتاب: 50 یورو

میانگین درآمد

طبق آخرین آمار اداره آمار بلژیک (Statbel) در سال 2018، یک کارمند تمام‌وقت (بخش خصوصی) متوسط حقوق ناخالص 3.627 یورو در ماه دریافت می‌کند. بطور میانگین 25% از افراد درآمد کمتر از این مبلغ و 25% دیگر نیز درآمد بیشتری دارند. طبق بیانیه مطبوعاتی Statbel که مربوط به بحران پیش رو و خانه نشینی بیشتر کارکنان است، درآمد ناخالص ماهانه برخی مشاغل در بهار سال 2020، به 3.553 یورو کاهش یافته است.

 

لیستی از میانگین درآمد عناوین شغلی مختلف در بلژیک:

 

صنایع غذایی: 2720
صنایع نساجی: 2،272
صنایع داروسازی: 4165
صنایع شیمی: 3525
صنایع خودرو سازی: 3495
مهندسی مکانیک: 3499
مهندسی برق: 3660
فناوری اطلاعات: 5266
بانکداری: 4317
حسابداری: 3862
مدیریت: 5466
بازاریابی و تبلیغات 3868
روابط عمومی: 3880
منابع انسانی: 4066
بیمه: 3669
مدیریت آب، جنگلداری، محیط زیست: 3428
آموزش عالی، علوم و تحقیقات: 3187
هنر و فرهنگ: 3005
روزنامه نگاری و رسانه :3267
وکالت: 4465
ارتباطات راه دور: 4211
جهانگردی ، غذا ، هتلداری: 2651
ترجمه: 3433