تحصیل در ترکیهاقامت در ترکیهکمک هزینه تحصیلیآزمون تومردکتری در ترکیهپزشکی در ترکیه

تحصیل در ترکیه

تحصیل در ترکیه به دلیل فرصت تحصیل نسبتاً ارزان و با کیفیت و همچنین دریافت بورسیه‌هایی که‌ هزینه‌ی زندگی، خوابگاه و شهریه دانشگاه، بیمه درمانی و هزینه‌های سفر را پوشش می‌دهد، می‌تواند انتخاب خوبی باشد.

دانشگاه‌ها، سیستم آموزشی و هزینه‌ی تحصیل و زندگی در ترکیه


ترکیه و تحصیلات آکادمیک؟!

دانشگاه‌های دولتی و خصوصی ترکیه هر دو با سیستم بولونیا مطابقت دارند بنابراین تحصیلات تکمیلی را طبق استاندارد اروپا ارائه می دهند. همچنین اکثر دانشگاه‌های ترکیه در برنامه اراسموس (Erasmus program) مشارکت دارند که در تبادل دانشجو در سطح بین‌الملل بی تاثیر نیست.
10 دانشگاه ترکیه در لیست رتبه بندی جهانی QS سال 2019 و 45 دانشگاه در رتبه بندی اروپا و آسیای میانه QS سال 2019 (EECA) حضور دارند. اکثر این دانشگاه ها در آنکارا یا استانبول، دو شهر بزرگ ترکیه واقع شده‌اند.


دانشگاه فنی خاورمیانه، دانشگاه بیلکنت ( Bilkent Üniversitesi) و دانشگاه حاجت‌تپه (Hacettepe Üniversitesi) را در شهر آنکارا و دانشگاه بغازیچی (Boğaziçi Üniversitesi)، دانشگاه کوچ (Koç)، دانشگاه سابانجی (Sabancı)، دانشگاه فنی استانبول و دانشگاه استانبول نیز در شهر استانبول قرار دارند.

روند درخواست برای دانشگاه های ترکیه کاملاً ساده است و معمولاً متقاضیان بین‌المللی باید آخرین مدرک تحصیلی مورد نیاز را داشته باشند. برخی شرایط عمومی برای تحصیل در مقطع کارشناسی عبارتند از:


- تکمیل فرم درخواست
- ارائه مدرک فارغ‌التحصیلی
- مهارت در زبان ( بسته به زبان مورد تدریس انگلیسی یا ترکی)
- انگیزه نامه
- تمکن مالی
- پرداخت شهریه (معمولاً بین 35 تا 100 دلار)


* ارسال مدارک قبل از مهلت مقرر که معمولاً 1 آگوست است، باید صورت گیرد.

هزینه‌ی تحصیل برای دانشجویان بین‌المللی نسبتاً مقرون به صرفه است و بسته به رشته و مقطع تحصیلی متفاوت است. دانشگاه‌های دولتی ترکیه ارزان‌تر از موسسات خصوصی در این کشور هستند. تحصیلات تکمیلی در موسسات دولتی ممکن است هزینه‌ای در حدود 300 تا 800 دلار در سال داشته باشد، در حالی که تحصیل در موسسات خصوصی ممکن است تا 20.000 دلار هزینه در بر داشته باشد.


البته احتمال دارد تحصیل به زبان انگلیسی در دانشگاه‌های دولتی گران‌تر بوده و از 600 تا 1500 دلار در سال متغیر باشد، در حالی که دوره‌های مشابه به زبان ترکی هزینه کمتری از240 تا750 دلار باشند.


هزینه‌های زندگی نیز در مقایسه با سایر مقاصد تحصیلی در اروپا نسبتاً کمتر است. تخمین زده می‌شود 300 تا 400 دلار در ماه برای تأمین هزینه‌های زندگی در ترکیه از جمله محل اقامت نیاز باشد. هرچند که این مبلغ به سبک زندگی و عادت‌های شخص نیز بستگی دارد.


اقامت در ترکیه

اقامت در کشور ترکیه نیز مانند سایر کشورها به دو صورت کوتاه مدت و طولانی مدت است و با توجه به عدم نیاز به ویزا برای ورود به ترکیه، برای تحصیل و کار در آن باید برای اقامت کوتاه مدت (یک ساله) اقدام کرد. اما دریافت اقامت طولانی مدت ترکیه شرایط دیگری دارد.

اقامت در کشور ترکیه نیز مانند سایر کشورها به دو صورت کوتاه مدت و طولانی مدت است.


با وجود اینکه ورود به این کشور برای ایرانیان و حضور به مدت 3 ماه در خاک آن نیازی به ویزا ندارد، اما در هر حال برای تحصیل و کار در آن باید برای اقامت کوتاه مدت که معمولا به مدت یک سال است اقدام کرد.


دریافت اقامت طولانی مدت ترکیه تنها در صورتی امکان پذیر است که فرد متقاضی برای مدت 5 سال متوال بخاطر کار و یا تحصیل اقامت داشته باشد. در نظر داشته باشید که داشتن کارت اقامت کوتاه مدت در این 5 سال الزامی است.


همچنین دانشجویان بین‌المللی این امکان را دارند تا پس از اتمام تحصیل در ترکیه، برای مدت یکسال اقامت خود را برای جستجوی کار مرتبط در این کشور تمدید نمایند.


دریافت مجوز کار از مراجع قانونی و تسلط به زبان ترکی از شرایط دریافت اقامت کاری است. به این صورت که برای دریافت گواهی استخدام از سوی کارفرما باید در زبان ترکی مهارت نسبتا خوبی برخوردار بوده و بتوانید اعتماد وی را جلب کنید.


فعالیت در شغل‌هایی با زمینه پزشکی، خدمات درمانی و حقوقی برای افراد خارجی و غیر شهروند امکان نداشته و متقاضیان این دسته از شغل ها تنها از طریق ازدواج با شهروندان ترک، قادر به گذر از این محدودیت هستند.


همچنین پس از اتمام تحصیل در ترکیه، مجوز اقامت فرد نیز باطل می‌شود و اگر خواهان اقامت و کار در ترکیه باشد، باید از این کشور خارج شده و با دریافت ویزای کار دوباره به آن بازگردد.

اخذ کمک هزینه تحصیلی

به دلیل رشد قابل‌توجه ترکیه در زمینه‌های علمی و افزایش موسسات آموزشی و همچنین شرایط تحصیلی مناسب، دانشجویان بسیاری برای ادامه تحصیل به این کشور مهاجرت می‌کنند. حتما شما هم موافقید که دریافت بورسیه و کمک هزینه تحصیلی از نگرانی دانشجویان بابت پرداخت شهریه و سکونت رایگان در این کشور می‌کاهد.

شرایط و مزایای اخذ کمک هزینه تحصیلی ترکیه (Scholarship)

• در بیشتر موارد سن متقاضی یکی از شروط دریافت بورسیه است که بهتر است برای دانشجویان مقطع کارشناسی زیر 21 سال، مقطع ارشد زیر 30 سال و مقطع دکتری زیر 35 سال باشد.


• شرط معدل یکی دیگر از معیارهای دریافت بورسیه از دانشگاه‌های این کشور است که معدل پیشین در مقطع لیسانس 14 به بالا و در مقاطع ارشد و دکتری، بهتر است 15 به بالا باشد. در نظر داشته باشید که بسته به دانشگاه و رشته مد نظر این شرط متغیر است و برای مثال دریافت بورسیه رشته پزشکی نیازمند معدل 18 به بالا است.


• بسته به زبان تدریس برنامه تحصیلی ارائه یکی از مدارک زبان انگلیسی (TOEFL/IELTS) و یا ترکی (TOMER) برای دریافت بورسیه تحصیلی در کشور ترکیه الزامی است.


• دریافت بورسیه محدود به نوع رشته تحصیلی نبوده و با داشتن شرایط فوق امکان دریافت کمک هزینه در رشته‌های خاص مانند MBA و مهندسی پزشکی ‌به مبلغ 1000 و 2000 دلار نیز وجود دارد.


• از مزایای دریافت بورسیه می‌توان به این اشاره کرد که علاوه بر پرداخت درصد زیادی از شهریه دانشگاه توسط دولت، امکان سکونت رایگان در خوابگاه، دریافت بیمه درمانی رایگان، شرکت در دوره زبان ترکی به صورت رایگان و دریافت مبلغی با عنوان کمک ‌هزینه سفر برای اولین ورود به ترکیه و خروج از آن بعد از فارغ‌التحصیلی نیز وجود دارد.


• مبلغ بورسیه تحصیلی برای پرداخت شهریه بسته به دانشگاه و رشته مورد نظر متفاوت است و به طور معمول برای تحصیل در مقطع کارشناسی حدود ۷۰۰ لیر، مقطع ارشد 950 لیر، مقطع دکتری 1400 لیر و دوره‌های پژوهشی 3000 لیر در ماه در نظر گرفته می‌شود.

زبان آموزشی در دانشگاه‌های ترکیه اکثرا زبان ترکی است. البته برخی از دانشگاه‌های بین‌المللی در این کشور دوره‌های تحصیلی را به زبان‌های انگلیسی و بعضا فرانسه و آلمانی تدریس می‌کنند. یکی از شروط لازم برای ورود به دانشگاه‌هایی که برنامه تحصیلی در آنها به زبان ترکی تدریس می‌شود، آزمون تومر (TOMER) است.

• آزمون تومر یکی از مهم‌ترین آزمون‌های ورودی دانشگاه‌های ترکیه برای دوره‌هایی است که به زبان ترکی تدریس می‌شوند.


• هدف از برگزاری این آزمون، ارزیابی مهارت زبان ترکی است و شباهت‌ها و تفاوت هایی‌ با آزمون‌های آیلتس و تافل دارد.


• هزینه فعلی ثبت‌نام در این آزمون بسته به نوع آن متفاوت است و 100 یورو آغاز می‌شود.


• آزمون تومر از طریق کامپیوتر به صورت آنلاین برگزار شده و از 5 بخش اصلی تشکیل می‌شود که جهت ارزیابی مهارت‌های: روخوانی، شنیداری، گفتاری، نوشتاری و دستور زبان به کار می‌رود.


• مدرک این آزمون در شش سطح کلی ارائه می‌شود: A1، A2، B1، B2، C1 و C2 که به ترتیب سطح مبتدی تا پیشرفته است و از نظر امتیازدهی از نمره زیر 50 (معادل سطح A1) شروع شده و تا نمره 90 تا 100 (معادل سطح C2) ادامه دارد.


• بسته به مقطع و رشته تحصیلی سطح زبان مورد نیاز در این کشور متفاوت است. در مقطع کارشناسی و ارشد ممکن است سطح مورد نیاز B2 باشد و برای رشته‌هایی مانند پزشکی، دندان‌پزشکی و داروسازی سطح C1 مورد قبول واقع شود. همچنین سطح مورد نیاز برخی از دانشکده‌های مهندسی ممکن است B1 باشد.

طول دوره دکتری در کشور ترکیه حداقل ۴ و حداکثر ۶ سال است. البته در صورت عدم مهارت کافی در زبان ترکی با احتساب یک سال دوره حاضرلیک که همان آمادگی‌ برای مهارت در زبان ترکی است، طول تحصیل شما نیز بیشتر خواهد شد و در بهترین حالت دوره دکتری ۵ سال ممکن است طول بکشد.
بسته به دانشگاه مد نظر سیستم‌های متفاوتی از ارائه واحدهای درسی و پایان‌نامه‌ وجود دارد که معمول‌ترین آنها سیستم ۴ ترم واحد درسی ۴ ترم پایان نامه و یا ۲ ترم واحد درسی و ۶ ترم پایان نامه است.


زبان تحصیل در این مقطع در دانشگاه‌های مختلف، متفاوت است و بسته به اینکه تدریس به زبان انگلیسی باشد یا ترکی مدرک زبان مورد نیاز برای آن نیز متفاوت است.


برای تحصیل در این مقطع عموما ممکن است نیاز باشد از همان ابتدا گرایش و استاد راهنمایی که تحت نظر وی باید به تحصیل بپردازید را مشخص کنید.
اگر حین پذیرش، گرایش و استاد راهنما مشخص نشده و یا دانشجو از طریق ارتباط با استاد پذیرش نگرفته باشد، امکان تصمیم گیری در انتخاب دروس اختیاری و استاد راهنما برای دانشجو در طول تحصیل وجود خواهد داشت.
همچنین اگر از همان ابتدا استاد راهنما مشخص شده باشد اما به دلیل مشکلاتی دو طرف دیگر قادر به ادامه همکاری نباشند، امکان تغییر استاد راهنما با شرط موافقت اساتید جدید و قدیم، موافقت دانشکده و غیره نیز وجود دارد.


از آنجا که شهریه دوره دکتری در دانشگاه‌های دولتی ترکیه نسبتاً کم است، فاند تحصیلی به طور معمول به اتباع ترکیه یا دانشجویان کشورهای دارای مشکل اقتصادی اختصاص داده می‌شود.


شرایط تحصیل در رشته پزشکی در ترکیه

اگر قصد مهاجرت تحصیلی داشته باشید احتمالا مطالبی در مورد تحصیل در رشته پزشکی در کشور ترکیه خوانده‌اید. دلیل پرداختن به این موضوع از سوی موسسات مهاجرتی علاقه دانشجویان و دانش آموزان به رشته همیشه جذاب پزشکی و همچنین مزایایی است که کشور ترکیه در اختیار آنان قرار می‌دهد.

اولین قدم و شرط لازم برای تحصیل در دانشگاه‌های پزشکی، قبولی در یکی از دو آزمون SAT و یا YOS می‌باشد که انتخاب آن بستگی به زبان مورد نیاز برای تحصیل در دانشگاه مقصد دارد.

برخی دانشگاه‌ها در کشور ترکیه دوره پزشکی را به زبان انگلیسی ارائه می‌دهند و برای ورود به آنها نیاز است در آزمون SAT نمره قبولی را بدست آوریدو شرایط سنی خاصی ندارد. در مقابل آزمون YOS مختص به دوره‌هایی است که به زبان ترکی تدریس می‌شوند و شامل دو بخش دانش علوم و دانش زبان ترکی است.


در کنار مدرک قبولی در یکی از دو آزمون، بسته به زبان تحصیل نیاز به مدرک زبان انگلیسی (آیلتس 6 یا 6.5 و تافل 80) و یا مدرک زبان ترکی (تومر سطح B2 یا C1) نیز دارید.

از بین 17 دانشگاه مورد تایید وزارت بهداشت ایران در ترکیه دانشگاه آتیلیم، دانشگاه حاجت تپه، دانشگاه آجی بادم و دانشگاه ازمیر اکونومی دانشگاه‌هایی هستند که دوره پزشکی را به زبان انگلیسی ارائه می‌دهند و در سطح بین‌‌الملل دانشجو می‌پذیرند.

هزینه تحصیل در رشته‌های پزشکی نیز در دانشگاه‌های دولتی ترکیه به مراتب پایین‌تر است و به طور میانگین 1000 تا 2000 دلار در سال را به خود اختصاص می‌دهد. قطعا هزینه تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی گران‌تر خواهد بود و ممکن است استانداردهای بالاتری را برای پذیرش دانشجویان در نظر بگیرند.


البته امکان دریافت بورسیه و کمک هزینه‌ی دولتی نیز وجود دارد که می‌توان هزینه‌های تحصیل و زندگی را تا حد زیادی با آن پوشش داد.