ویزای فرانسه با دوره زباناقامت فرانسه مزایای دوره زبان در فرانسه برای ارشد آمادگی داری یا دکتری؟

ویزای فرانسه با دوره زبان

(زبان فرانسوی بخون ویزا بگیر) 

موسسات آموزش عالی فرانسه این امکان را می دهند تا با گذراندن دوره 6 ماهه تا یک ساله زبان فرانسه ویزای دانشجویی این کشور را بگیرید. ویزای دانشجویی یک ویزای بلند مدت (Long stay student visa) است که در صورت تحصیل در فرانسه بین 3 تا 6 ماه صادر می شود. شرایط مورد نیاز آن آشنایی با زبان انگلیسی، گواهی تمکن مالی به مبلغ 8 تا 9 هزار یورو در سال، مدرک دیپلم برای متقاضیان زیر 22 سال با معدل بالای 17، کارشناسی برای زیر 28 سال با معدل بالای 16 و کارشناسی ارشد برای زیر 36 سال با معدل بالای 16 می باشد. اگر سن شما بالای مقادیر ذکر شده می باشد، داشتن رزومه کاری می تواند شانس دریافت ویزا را بیشتر کند.

هزینه درخواست ویزای دانشجویی فرانسه 60 یورو است و معمولا این فرآیند از شروع (اخذ پذیرش) تا انتها (دریافت ویزا) بین ۳ تا ۶ ماه طول می کشد. شانس دریافت این ویزا با شرکت در دوره ی ‌فشرده و یا نیمه فشرده موسسات دولتی بیشتر می‌شود. یادگیری زبان فرانسوی در موسسات دولتی، بطور معمول 800 تا 1800 یورو در هر ترم هزینه داشته و امکان پرداخت قسطی شهریه معمولا در شهرهای کوچک نیز وجود دارد. مثلاً کالج زبان فرانسه در استراسبورگ، هزینه را به صورت ترمی و یکجا از دانشجو دریافت می‌کند.

اقامت فرانسه به راحتی آب خوردن

پس از پنج سال زندگی در فرانسه )یا در برخی موارد کمتر( می توانید برای اقامت دائم یا شهروندی فرانسه درخواست دهید. هنگامی که به مدت پنج سال مداوم در فرانسه زندگی کنید، کارت اقامت (carte de resident) دریافت خواهید کرد. این بدان معنی است که با تحصیل در مقطع ارشد به مدت دو سال، بعلاوه ی استفاده از فرصت کاریابی یک ساله و پس از آن کار کردن به مدت دو سال دیگر در فرانسه این 5 سال را به راحتی طی می کنید. این مسیر با تحصیل در مقطع دکتری آسان تر هم می شود. با اخذ این کارت شما اجازه دارید به مدت 10 سال در فرانسه زندگی کنید که قابلیت تمدید نیز دارد. البته دریافت آن به شرایط شخصی شما از جمله دلیل اقامت، داشتن شغل، اثبات توان مالی، میزان تعامل در جامعه، آشنایی با فرهنگ فرانسه و مهارت در زبان فرانسوی بستگی دارد.


1) با زندگی به مدت پنج سال مداوم در فرانسه کارت اقامت (carte de resident) این کشور را دریافت خواهید کرد.

2) یعنی با تحصیل در مقطع ارشد به مدت دو سال، بعلاوه ی استفاده از فرصت کاریابی یک ساله و پس از آن کار کردن به مدت دو سال دیگر در فرانسه این 5 سال را به راحتی طی می کنید.

3) این مسیر با تحصیل در مقطع دکتری آسان تر هم می شود.

مزایای دوره زبان در فرانسه

(دوره زبان فرانسوی چه مزایایی داره؟)

با اخذ پذیرش از موسسات دولتی فرانسه برای دوره زبان بیش از 6 ماه ویزای دانشجویی دریافت می کنید که امکان تمدید و یا تبدیل آن به ویزای کاری در فرانسه وجود دارد. بنابراین مناسبترین ویزا برای دانشجویانی است که در ابتدا مایل به یادگیری زبان فرانسه هستند و سپس قصد تحصیلات عالی در فرانسه و یا عقد قرارداد کاری با یک شرکت فرانسوی را دارند.

از دیگر مزایای این ویزا، قابلیت 20 ساعت در هفته کار دانشجویی، پرداخت ۴0 درصد هزینه مسکن دانشجو توسط دولت و سفر در حوضه شینگن است. همچنین با دریافت مدرک B2 از مراکز دولتی فرانسه، می توان از طریق برنامه های تحصیلی و کاری برای مهاجرت به کانادا اقدام کرد که از طریق سفارت کانادا واقع در پاریس صورت گرفته و شانس پذیرش در این کشور بیشتر را افزایش می دهد.

فرانسه: برای ارشد آمادگی داری یا دکتری؟

یکی از شرایط مورد نیاز برای درخواست پذیرش در مقطع ارشد داشتن مدرک لیسانس است. با این حال، معیارهای هر دانشگاه متفاوت بوده و ممکن است شرایط دقیق تری داشته باشد. برای مثال انجام مصاحبه، قبولی در آزمون اختصاصی، ارائه نمره GRE یا GMAT برای شرکت در دوره MBA و یا تایید ریز نمرات در روند پذیرش برخی دانشگاه‌ها از جمله دانشگاه برتر گراند اکولز (Grandes Écoles) تاثیر گذار است. مهلت درخواست پذیرش ارشد در فرانسه معمولا تا پایان ژانویه است.

با اینکه امکان تحصیل به زبان انگلیسی نیز در فرانسه وجود دارد اما باید بدانید فرانسوی زبان اصلی آموزش و تعامل در دانشگاه ها است، بنابراین داشتن مهارت در آن توصیه می شود. برای تحصیل به زبان فرانسه، متداول ترین آزمون ها DELF و DALF هستند که هر توسط وزارت آموزش فرانسه برگزار می شوند. شهریه دوره ارشد فرانسه به طور متوسط برای دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا در حدود 3.770 یورو در سال است و امکان اجازه کار به مدت 20 ساعت در هفته نیز وجود دارد. همچنین دانشجو می تواند بعد از اتمام تحصیل برای یافتن شغل به مدت یک سال در فرانسه بماند.


در فرانسه، برای ثبت نام در مقطع دکتری نیاز است ابتدا موضوع پایان نامه خود را مشخص کرده و سپس یک سوپروایزر (استاد راهنما) را پیدا کنید که شما را برای تحقیق روی آن موضوع استخدام کند. در حالت کلی بهتر است موضوعی که انتخاب می کنید توسط اساتید دانشگاه ارائه شده و با رزومه و انگیزه شما برای تحقیق روی آن هم خوانی نسبتا بالایی داشته باشد.

در ادامه باید با اساتید دانشگاه های مورد نظرتان از طریق ایمیل مکاتبه داشته باشید و بخوبی بتوانید از نقاط قوت و تسلط خود بر آن موضوع صحبت کنید. در این صورت شانس دریافت فاند نیز بیشتر شده و منجر به عقد قرارداد کاری خواهد شد. توجه داشته باشید که میزان فاند دریافتی هزینه ثبت نام را پوشش نمی دهد و برای ثبت نام در دانشگاه باید هزینه آن را جداگانه بپردازید که حدودا 400 یورو در سال است. طول مدت تحصیل در این دوره معمولا 3 تا 4 سال است.

چند نکته:

1) شهریه دانشگاه در مقطع ارشد به طور متوسط 3.770 یورو هزینه دارد که فرصت خوبی برای تحصیل ارزان در اختیارتان می گذارد.

2) برای استخدام در دوره دکتری کافیست یک سوپروایزر (استاد راهنما) پیدا کنید که موضوع تحقیقاتش با رزومه و انگیزه شما هم خوانی داشته باشد و او را مجاب کنید که شما برای این کار مناسب ترین هستید.

3) بعد از اتمام تحصیل این امکان وجود دارد که به مدت یک سال در فرانسه بمانید و به دنبال کار هم در کشورهای اروپا و هم در کانادا باشید.