مهاجرت تحصیلیمیزان مهاجرت پذیریاخذ ویزااخذ اقامتاخذ پاسپورتتحصیل در مقطع لیسانس و فوق لیسانستحصیل در مقطع دکتریمیانگین درآمد در هلند

مهاجرت تحصیلی

کشور هلند از لحاظ عملکرد تحصیلی جزو 10 کشور برتر دنیاست و با داشتن شرایط مطلوب اقتصادی و نرخ بیکاری و تورم بسیار پایین تبدیل به یکی از بهترین گزینه‌ها برای مهاجرت تحصیلی در اروپا شده است.

تحصیل در هلند هزینه بر است و در حقیقت این کشور یکی از گرانترین کشورهای اروپایی برای تحصیل در مقطع لیسانس و فوق لیسانس است. اما در نهایت هلند یکی از کشورهای مهاجرپذیر اروپایی با شرایط زندگی و کار بسیار عالی است. همچنین دانشگاه‌های این کشور دارای سطح علمی بالایی بوده و مراکز تحقیقاتی واقع در آن، دارای بهترین کیفیت برای تحصیل هستند و این روال به طور کلی با مزیت‌های زیادی همراه است.

میزان مهاجرت پذیری

هلند مشهور به کشور زیبایی‌ها است. این کشور دارای جاذبه‌های طبیعی بسیار دل‌انگیزی است. این کشور در ابتدا از نظر پذیرش مهاجر بسیار سخت‌گیر بود اما این روال بهتر شده و آمار مهاجرپذیری آن نسبت به سال‌های قبل بیشتر است. مهاجران در این کشور این حس را دارند که در خانه خود زندگی می‌کنند و یکی از بهترین ویژگی‌های کشور هلند همین است که افراد در این کشور کمتر احساس غربت دارند زیرا مردم آن خونگرم و صمیمی هستند. اکثر مردم هلند به زبان انگلیسی، و در برخی نقاط رجنوبی و شرقی هم به فرانسوی و آلمانی صحبت می‌کنند و این یک امتیاز برای ارتباط به حساب می‌آید. طبق آمار سال 2019 افرادی که در زمینه تحصیل به کشور هلند سفر کرده‌اند، در حدود 12 درصد بیشتر از سال گذشته بوده و مهمتر از همه اینکه اغلب افراد برای تحصیل در مقطع دکترا این کشور را یک گزینه عالی برای گرفتن فاند و حقوق ماهانه در هنگام تحصیل می‌دانند.

میزان رضایت مهاجران

مهمترین عاملی که سبب رضایت افرادی که به هلند مهاجرت کرده‌اند می شود، کیفیت خوب زندگی است. در هلند مردم زندگی آرام و در عین حال شادی را تجربه می کنند و فرزندان نیز در محیط‌های بسیار شادی رشد می‌کنند. هر ساله فستیوال‌های زیادی در هلند برگزار می‌شود از جمله فستیوال‌های آتش بازی، انواع فستیوال های موسیقی، رژه گل‌ها، روز ملی آسیاب‌ها و غیره. میزان رفاه از دیگر گزینه‌های رضایت‌مندی افرادی است که به کشور هلند مهاجرت کرده‌اند. روال درآمدزایی و هزینه‌های زندگی، بخش‌‌‌ بندی‌های درستی دارد و خبری از افزایش قیمت‌های عجیب و غریب نیست و افراد به سادگی برای آینده خود برنامه‌ریزی می‌کنند و یک فضای زندگی خوب را به دست می‌آورند. شغل‌هایی مانند مهندسی برق. برنامه نویسی طراحی داخلی، تجارت، مدیریت و کشاورزی در کشور هلند با رضایت 99 درصدی همراه هستند. سیستم مالیات کاملاً حساب شده است و درکل انتخاب این کشور برای مهاجرت برای کسانی که به امنیت مالی و رفاهی آینده زندگی خود اهمیت زیادی می‌دهند، توصیه می شود.

شهرهای مهاجرپذیر

از مهاجرپذیرترین شهرهای هلند می‌توان اشاره کرد به شهر آمستردام که یکی از شهرهای بسیار قدرتمند در هلند محسوب می‌شود و پایتخت این کشور است. این شهر به طور کلی محبوب‌ترین مقصد گردشگری بوده و دارای فضای تاریخی و بسیار منحصر به فرد است. شهر روتردام بزرگ‌ترین بندر اروپا است و دومین بندر بزرگ جهان محسوب می‌شود. این شهر نیز توانسته نظر بسیاری از ایرانیان که کشور هلند را برای مهاجرت انتخاب کرده‌اند را جلب نماید. شهر لاهه سومین شهر بسیار ارزشمند برای زندگی محسوب می‌شود که در غرب این کشور قرار دارد. این شهر میزبان سفارتخانه ها و شرکت‌های اداری مختلفی است و پایتخت اداری کشور هلند محسوب می‌شود. شهر آیندهوون زیبا و مدرن است و یکی از اصلیترسن قطبهای صنعتی این کشور میباشد و در بخش جنوب شرقی کشور هلند قرار دارد. لایدن یک شهر کاملا با فضای دانشگاهی است که میزبان بسیاری از افرادی است که با هدف تحصیل وارد هلند می‌شوند. این شهر نیز در لیست شهرهای مهاجرپذیر قرار دارد.

اخذ ویزا

برای تحصیلات بلند مدت (بیش از سه ماه)، مجوز اقامت موقت (MVV) یا ویزای ورودی نیاز است. با مراجعه به سفارت یا کنسولگری هلند برای ویزای تحصیلی می توان درخواست داد. دانشگاه نیز می‌تواند از طرف شما برایMVV در اداره امور مهاجرت هلند (IND) درخواست دهد و در واقع دانشگاهی که از آن پذیرش گرفته‌اید شما رو برای گرفتن ویزا راهنمایی کرده وبخش اصلی کار رو خود دانشگاه انجام میدهد واین موضوع شانس اخذ ویزای شما را تا حد زیادی افزایش می‌دهد. مبلغی که برای ویزا باید بپردازید 317 یورو است و حداقل تمکن مالی 868 یورو در ماه می‌باشد که به نسبت آلمان گرانتر است اما گرقتن ویزا از کشور هلند به مراتب دردسر کمتری نسبت به آلمان و بسیاری از کشورهای دیگر اروپایی دارد. پس از تحصیل در هلند به مدت یک سال زمان دارید تا در هلند کار پیدا کنید تا ویزای تحصیلی را به کاری تبدیل کنید. به دلیل کیفیت بالای تحصیلی در هلند، ورود به بازار کار شانس زیادی دارد.

اخذ اقامت

مدت زمان اخذ اقامت هلند 5 سال است و باید در این مدت به دولت مالیات بپردازید. طی تحصیل اگر مشغول به کار شوید یا در مقطع دکترا به استخدام دانشگاه درآیید دولت از حقوق شما مالیات برمی‌دارد و اینگونه روند اقامت سریعتر می‌شود. همچنین پس از تحصیل تا یک سال زمان دارید یک شغل مرتبط پیدا کنید و با ویزای کاری در خاک هلند بمانید و پس از پیدا کردن شغل مجددا با شروع پرداخت مالیات به دولت هلند، روند اخذ اقامت ادامه می‌یابد.

اخذ پاسپورت

برای اخذ پاسپورت کشور هلند باید سعی کنید در ابتدا اقامت دائم داشته باشید. اقامت دائم برای کسانی که نتوانستند شرایط مالیاتی و قوانین این کشور را رعایت کنند به سختی صادر می‌شود. امتحانات زبان خود را حداقل با نمره a2 پاس کرده باشید. (حاقل نمره زبان ممکن است از جولای 2021 بهB1 تغییر کند) امتحان آشنایی با قوانین هلند و همچنین دوره ((اونا)) و یا همان تمرین برای مصاحبه های کاری را گذرانده باشید. نباید تا به حال به زندان رفته بوده باشید ویا جریمه بیش از 810 یورو شده باشید با پاسپورت این کشور به سادگی می‌توان مانند یک هلندی زندگی و از خدمات بیمه استفاده کرد. سعی کنید از ساده‌ترین روال‌های درآمدزایی بهرمند شوید. یکی از شروط بسیار مهم برای پاسپورت هلند تسلط به زبان هلندی است.

سفارت و کنسولگری

سفارت ایران در هلند: روزهای دوشنبه تا جمعه از ساعت 9 الی 17 باز است و ساعت کاری بخش کنسولی روزهای دوشنبه، سه‌شنبه، پنجشنبه و جمعه از ساعت 9 الی 12 است. تلفن 0031703384000 - سایت www.iranianembassy.nl 2) سفارت هلند در ایران: ساعت کاری از روزهای یکشنبه تا چهارشنبه از ساعات 7:30 الی ۱۶ بعد از ظهر و روزهای پنجشنبه از ساعت 7:30 تا ۱۳:30 است. تلفن 02123660000 آدرس تهران، خیابان دیباجی شمالی، خیابان ارغوان غربی، پلاک ۱۶۰.

تحصیل

شرایط مطلوب اقتصادی و پارامترهای مثبت، نرخ بیکاری بسیار پایین و نرخ تورم پایین در هلند از نکات حائز اهمیت است. مهاجرت تحصیلی به هلند و اخذ اقامت هلند از طریق تحصیل، می‌تواند فرصت مناسبی را برای ادامه تحصیل در خارج از اروپا ایجاد کند. تجربه تحصیل در هلند به‌واسطه بازار کار مناسب در این کشور، مورد استقبال بسیاری از افراد است.

تحصیل رایگان

تحصیل رایگان و بدون پرداخت شهریه در هلند امکان پذیر نیست ولی دانشجویان می‌توانند با استفاده از بورسیه‌ی تحصیلی و کمک هزینه‌ی دانشجویی هزینه‌های تحصیل و زندگی در این کشور را کمتر کنند. پیدا کردن مشاغل دانشجویی هم گزینه مناسبی است، البته بهتر است برای محکم کاری قبل از سفر به هلند برای خود یک پشتوانه مالی فراهم کنید. بورسیه‌ و کمک هزینه‌ی تحصیلی، می‌تواند بهترین گزینه برای تأمین بخشی از هزینه‌های تحصیل شما باشند.

بورسیه تحصیلی

برای دریافت بورسیه‌ی تحصیلی هلند باید دارای معدل بالا در دوره‌های قبلی و حین تحصیل در هلند باشید. نمره مدرک زبان و پژوهش‌ها و مقالات ارائه شده در دریافت آنها نیز تأثیرگذارند. البته مقالات برای دانشجویان مقاطع بالاتر از لیسانس مورد اهمیت هستند و دانشجویان کارشناسی باید در حین تحصیل جزو دانشجویان ممتاز باشند. 54 واحد از 60 واحد اراِیه شده در سال را برای اخذ بورسیه چهل درصدی باید پاس بکنند. بورسیه‌ی تحصیلی در هلند توسط مرکز خدمات آموزش بین‌المللی در هلند کنترل می‌شود. در دانشگاه‌های هلند پاداش‌های دوره‌ای به دانشجویانی ارائه می‌شود که در طول یک ترم یا یک سال تحصیلی پیشرفت تحصیلی خوبی داشته باشند. این نوع پاداش‌ها معمولا یک بار به هر دانشجو داده می‌شود. اطلاعات دقیق مرتبط با انواع بورسیه‌ها را می‌توان از دانشگاه مورد نظر بطور جداگانه و مفصل کسب کرد.

امتیازات کارت دانشجویی

در کشور هلند برای بازدید از اماکن‌ گردشگری و تفریحات مختلف با استفاده از کارت دانشجویی می توان تخفیف‌هایی دریافت کرد. همچنین برخی از رستوران‌ها و فروشگاه‌ها برای دانشجویان تخفیف‌هایی قائل می‌شوند که در پس‌انداز و کاهش هزینه‌ها کمک می‌کند. اما دو نکته‌ی مهم را مورد توجه قرار دهید. اول این ‌که کارت دانشجویی خود را همیشه به همراه داشته باشید، چون ممکن است در جایی غیر منتظره بتوانید از آن استفاده کنید. نکته‌ی دوم این‌که حتما درباره‌ی کارت‌های تخفیف و سایر راه‌های صرفه‌جویی در هزینه‌ها از دانشگاه خود سوال کنید.

محل سکونت

در اکثـر دانشگاه‌‌های هلند خوابگاه‌های دانشجویی وجود ندارد و دانشجویان نمی‌توانند در محوطه دانشگاه اقامت کنند. البته تعداد محدودی از دانشگاه‌های این کشور به تازگی خوابگاه‌هایی برای آسایش دانشجویان فراهم کردند، اما تعداد آنها محدود است و تقاضا زیاد. اجاره‌ی یک آپارتمان به همراه دوستان به صرفه‌تر است و از امکانات بهتری نسبت به خوابگاه‌ها برخوردار است. در بسیاری از شهرهای هلند هتل‌های دانشجویی وجود دارد که دانشجویان می‌توانند در آن‌ها اقامت کنند. این هتل‌ها از امکانات خوبی مانند تهیه غذا، کتابخانه و سالن مطالعه برخوردارند. زمان اجاره اتاق‌های هتل‌های دانشجویی بسته به خودتان است و می‌توانید یک سال تحصیلی، یک ترم یا چند شب تا پیدا کردن محل اقامت دائمی در آن‌ها سکونت کنید.

چاپ مقالات علمی

اگر حین تحصیل در هلند، مقاله ارائه دهید، می‌توانید از امتیازات خوبی مانند استفاده از بورسیه‌ها و کمک هزینه‌های تحصیلی بهره‌مند شوید. شما حتی می‌توانید با این کار، یک شغل دانشجویی مناسب به دست آورید و اگر بتوانید خوب بدرخشید، جای پای خود را برای آینده‌ای روشن و گرفتن فاند تحصیلی محکم کرده‌اید.

کنفرانس های علمی

کنفرانس‌های علمی، خوبی های بسیاری دارد که می‌توان به فرصت‌های ارائه مقالات علمی، آشنایی با شخصیت‌های مهم و کارآفرین در رشته تحصیلی و کسب تجربه اشاره کرد. کنفرانس‌هایی که در کشور هلند برگزار می‌شوند، دارای موضوعات متنوعی هستند و همین موضوع باعث می‌شود که دانشجویان با علایق مختلف بتوانند در آن شرکت کنند. کنفرانس‌هایی که اخیرا در کشور هلند برگزار شده‌اند، عبارتند از: کنفرانس بین‌المللی ایدز، کنفرانس بین‌المللی مهندسی بیومتریک، کنفرانس بین‌المللی پوست، کنفرانس بین‌المللی معماری، مواد و سازه، کنفرانس بین‌المللی نانوتکنولوزی پیشرفته، کنفرانس بین‌المللی مدیریت و فناوری اطلاعات، کنفرانس بین‌المللی مهندسی معدن، مواد و متالوژی.

تحصیل در مقطع لیسانس و فوق لیسانس

تحصیل در هلند هزینه بر بوده و در حقیقت این کشور یکی از گرانترین کشورهای اروپایی برای تحصیل در این مقاطع است. اما با استفاده از بورسیه‌ی تحصیلی و کمک هزینه‌ی دانشجویی می‌توان بخشی از هزینه‌های تحصیل و زندگی در این کشور را پوشش داد.

زبان انگلیسی در هلند نسبت به دیگر کشورهای اروپایی بین مردم رایجتر است. در هر دو کشور آلمان و هلند با استفاده از کارت دانشجویی می‌توان از حمل و نقل عمومی ‌درون ‌شهری ‌استفاده کرد. همچنین برای بازدید از اماکن‌ گردشگری، تفریحات مختلف و یا در برخی از رستوران‌ها و فروشگاه‌ها با استفاده از کارت دانشجویی می توان تخفیف‌هایی دریافت کرد که در پس‌انداز و کاهش هزینه‌ها کمک می‌کند.اگر تحصیل خود را در هلند گذرانده باشید می‌توانید ساده تر وارد بازار کار شوید و شانس بیشتری دارید. یک دانشجو در هلند می‌تواند بسته به مقطع تحصیلی به اندازه 10 الی 20 ساعت در هفته مشغول به کار شود.

تحصیل در مقطع دکتری

مقطع دکتری در هلند شامل یک دوره‌ی سه مرحله ایست که مطابق با چهارچوب صلاحیتی اروپاست و توسط فرایند بولونیا (Bologna Process) تصویب شده است. این سه مرحله شامل کلاس‌ها، مطالعه شخصی، تحقیق و نوشتن تز پایان‌نامه می‌باشد. در این دوره طی 3 تا 4 سال باید 180 تا240 واحد را پاس کنید. استاد راهنمای دانشجویان مقطع دکتری مسئول نظارت بر تحقیقات و نگارش پایان نامه است.
در هلند معمولا دانشجو به استخدام دانشگاه در می‌آید و اینگونه هم شهریه رایگان است و هم از دانشگاه حقوق می‌گیرد. در این صورت تحصیل در مقطع دکتری یک شغل بحساب می‌آید و بعلت مالیاتی که دولت از روی حقوق شما برمی‌دارد روند اخذ اقامت سریعتر ‌می‌شود. به عبارت دیگر شما با تحصیل به مدت 3 تا 4 سال در هلند و پرداخت مالیات به مانند یک شهروند بخشی از مراحل اخذ اقامت را گذرانده‌اید و پس از تحصیل به ترتیب در هلند و آلمان، تا 12 و تا 18 ماه فرصت دارید با پیدا کردن یک شغل مرتبط همواره در خاک آن کشور بمانید. مهمترین مدرک مورد نیاز برای مقطع دکتری در هلند، مدرک ارشد مرتبط با همان رشته است.
برای هلند زبان انگلیسی با مدرک تافل با حداقل نمره 90 یا آیلتس 5/6 است.

میانگین درآمد در هلند

در هلند بعنوان پاداش علاوه بر حقوق استاندارد ماهانه، 8 درصد از درآمد سالانه (معادل حقوق یک ماه) را در ماه می دریافت می‌کنید. همچنین برخی از کارفرمایان پاداش مبتنی بر عملکرد ارائه می‌دهند که ممکن است ماهانه، سه ماهه یا سالانه پرداخت شود. تلفن همراه، اتومبیل شرکت یا پوشش هزینه‌های حمل و نقل از دیگر مزایا هستند. حتی ممکن است مهاجرانی که مهارت بالایی دارند از مزایای بیشتری مانند هزینه‌ی جابجایی، اسکان اولیه و یا مدارس بین‌المللی برای فرزندان خود بهره‌مند شوند.

در اینجا برخی از میانگین‌ درآمد ماهانه شغل‌های متداول را آورده‌ایم: (مبالغ به یورو می‌باشند)

فیزیوتراپی 2.000، پزشکی 3.200، دندانپزشکی 4.000، هوش مصنوعی 2.400، هنرهای تجسمی 1.300، تاریخ هنر / باستان شناسی 1.800، بیزینس بین المللی 2.050، خرده فروشی / مشاغل کوچک 2.150،طراحی صنعتی 2.200، حسابداری 2.300، مدیریت و وکالت 2.300ف اقتصاد / بیزینس 2.500، فناوری اطلاعات 2.700، اقتصاد مالی 3.000