ویزای تحصیلیویزای پیوستسفارتاقامتمهاجرت تحصیلیهزینه زندگیشهریه

 

مقدمه

کانادا یک کشور پیشرفته و جامعه‌ای چند ملیتی با دو زبان رسمی انگلیسی و فرانسوی است. این کشور از سال 2004 به طور مداوم در بین 10 کشور برتر در فهرست سازمان ملل به جهت کیفیت زندگی قرار داشته است. البته در حال حاضر، در این بین رتبه اول را به خود اختصاص داده است. کانادا وسعت زیاد و جمعیت کمی دارد که آن را به یکی از مناطق جهان با طبیعتی بکر و زیبا تبدیل کرده است.

در سال‌های اخیر به دلیل قوانین منع مهاجرت به امریکا، متقاضیان تحصیل در این کشور به کشور کانادا روی آورد‌ه‌اند که به نوعی باعث شده است این کشور فرصت بیشتری در اختیار دانشجویان بین‌المللی قرار دهد.

مشخصات کلی

کانادا کشوری در شمال قاره آمریکای شمالی است که از ده استان و سه قلمرو تشکیل شده‌است. این کشور از شرق تا اقیانوس اطلس، از غرب تا اقیانوس آرام و از شمال تا اقیانوس منجمد شمالی گسترده‌است و از جنوب با ایالات متحده آمریکا همسایه است. کانادا با مساحت 9.984.000 کیلومتر مربع، دومین کشور پهناور جهان از نظر مجموع مساحت و چهارمین کشور پهناور جهان از نظر مساحت خشکی است. مرز مشترک کانادا با ایالات متحده، طولانی‌ترین مرز زمینی در جهان است (8.891 کیلومتر). پایتخت کانادا شهر اتاوا است و شهرهای تورنتو، مونترال و ونکوور سه کلانشهر بزرگ این کشور هستند. بخش زیادی از خاک کانادا به دلیل سرمای هوا و نزدیکی به قطب شمال، خالی از سکنه است. جمعیت کانادا در حدود 37.590.000 نفر است.


ویزای تحصیلی

برای دریافت ویزای کانادا، ابتدا باید اجازه تحصیل در کانادا را از مراجع معتبر اخذ کنید. اجازه تحصیل سندی است که دولت کانادا صادر می‌کند که به اتباع خارجی اجازه می‌دهد تا در مؤسسات آموزشی معین (DLI) در کانادا تحصیل کنند. در بیشتر موارد، اتباع خارجی برای تحصیل در کانادا به اجازه تحصیل نیاز دارند. برای دریافت آن لازم است قبل از سفر به کانادا درخواست دهید. همچنین بهتر است قبل از درخواست از به همراه داشتن مدارک مورد نیاز خود اطمینان حاصل کنید. برای دریافت اجازه تحصیل مدارکی همچون؛ مدارک شناسایی (گذرنامه و دو قطعه عکس)، تاییدیه پذیرش از دانشگاه مقصد، تمکن مالی سالانه به ارزش 10.000 دلار کانادا (بدون احتساب هزینه ثبت نام) و در صورت تحصیل در استان کبک به گواهی پذیرش کبک (CAQ) صادره از دولت کبک نیاز دارید. شما می‌توانید اطلاعات مربوط به آن را از دانشگاه مقصد بخواهید. در صورتی که درخواست پذیرش شما از سوی دانشگاهی در کبک تایید شده اما CAQ برای شما صادر نشده باشد، می‌توانید از طریق نامه معرفی دانشگاه برای اجازه تحصیل اقدام کنید.

در نظر داشته باشید اجازه تحصیل معادل ویزا نیست و به شما اجازه نمی‌دهد وارد کانادا شوید. در اکثر موارد پس از تایید اجازه تحصیل از سوی دولت کانادا، ویزای تحصیلی نیز بطور خودکار برای متقاضی صادر خواهد شد و نیازی به ارسال یک درخواست جداگانه ندارد. هنگام سفر به کانادا، باید این موارد را به همراه داشته باشید: 1. یک نامه معرفی که اجازه تحصیل را تأیید کند؛ 2. گذرنامه معتبر به همراه ویزا (ویزا باید به یکی از صفحات گذرنامه الصاق شده باشد).

ویزای پیوست

برای یک دانشجوی بین‌المللی این امکان وجود دارد که همسر یا شریک زندگی و فرزندان خود را به کانادا بیاورد. همچنین ممکن است آنها واجد شرایط برای اجازه تحصیل و اجازه کار باشند. متقاضی باید هنگام درخواست اجازه تحصیل، درخواست ویزای آنها را نیز به صورت آنلاین ارسال کند.

سفارت

در حال حاضر، به علت تعطیلی سفارت کانادا در ایران، کلیه فعالیت‌های این سفارت به حالت تعلیق درآمده و شهروندان ایرانی برای دریافت ویزا می‌توانند از طریق نمایندگان قانونی یا شخصا به سفارت کانادا در کشورهای همسایه مانند سفارت کانادا واقع در آنکارا، پایتخت ترکیه، مراجعه و مراحل قانونی دریافت ویزا را طی کنند.


اقامت

سریع بودن روند اخذ کارت اقامت دائم کانادا از طریق تحصیل، این کشور را به یکی از محبوب‌ترین مقاصد برای دانشجویان تبدیل کرده است. شما بعنوان یک دانشجو پس از فارغ التحصیلی می‌توانید اجازه کار (PGWP) دریافت کنید که بسته به نوع و میزان تحصیل، مدت آن متفاوت خواهد بود. اگر مدت تحصیل شما بین 1 تا 2 سال باشد شما می‌توانید به اندازه مدت تحصیل اجازه کار دریافت کنید و در خاک کانادا بمانید. با گذراندن دوره تحصیلی 2 تا 4 ساله، اجازه کار به مدت 3 سال دریافت خواهید کرد. در این مدت، شما باید یک کارفرمای قابل اعتماد پیدا کرده تا به شما یک جایگاه شغلی با حقوق مکفی (حداقل 10.000 دلار کانادا در سال) پیشنهاد دهد. اخذ اقامت کانادا به چند طریق ممکن است. یکی از این راه‌ها داشتن پیشنهاد شغلی یا همان Job Offer است که شما را برای دریافت کارت اقامت دائم (PR Card) کانادا واجد شرایط خواهد کرد. مدت انقضای کارت اقامت دائم در این کشور 5 سال است و شما باید مدت 730 روز (دو سال) از این 5 سال را در خاک کانادا زندگی کرده و به دولت مالیات پرداخت کنید. از مزایای کارت اقامت دائم این کشور این است که علاوه بر به دست آوردن مزایای قانونی و رایگان دولت کانادا و سهولت در ورود و خروج، با داشتن کارت اقامت بعد از گذشت سه سال زندگی در کانادا می¬توانید برای شهروندی و اخذ پاسپورت کانادا اقدام کنید.

مهاجرت تحصیلی

امروزه کشور کانادا برای دانشجویان بین‌المللی که رویای‌شان زندگی پس از تحصیل و کسب موقعیت های شغلی بی‌نظیر در کشوری پیشرفته است، تبدیل به یک مرکز پررونق شده است. این کشور یک مسیر مستقیم برای اخذ شهروندی دائمی ارائه می‌دهد که بسیاری از دانشجویان بین‌المللی به دنبال آن هستند. کانادا بیش از بیست سال به عنوان یکی از ده مکان برتر جهان برای زندگی انتخاب شده است. سیستم آموزشی دانشگاه‌های کانادا در مقایسه با کشورهای انگلیسی زبان دیگر از جمله استرالیا، انگلستان و آمریکا همان کیفیت را برخودار است اما در اکثر موارد شهریه آن به مراتب ارزان‌تر است. بهترین دانشگاه‌های این کشور عبارتند از دانشگاه تورنتو، دانشگاه مک گیل، دانشگاه بریتیش کلمبیا، دانشگاه مونترال و دانشگاه آلبرتا که در بین 100 دانشگاه برتر جهان قرار دارند.

هزینه زندگی

دانشگاه‌های کانادا تخمین می‌زنند که دانشجویان بین المللی باید 20.000 تا 30.000 دلار کانادا در سال برای شهریه دانشگاه بعلاوه هزینه‌های زندگی را در نظر بگیرند. معمولا حمل و نقل عمومی در کانادا حدود 80 تا 110 دلار کانادا در هر ماه هزینه خواهد داشت. یک بودجه غذایی معمولی 200 تا 460 دلار کانادا در هر ماه خواهد بود.

به طور معمول انواع مختلفی از اقامت وجود دارد که هزینه‌های متفاوتی هم دارند. دانشجویان سالانه حدود 3.000 تا 7.500 دلار کانادا برای اقامت در خوابگاه هزینه می‌کنند. هم خانگی می‌تواند در سال حدود 8.400 دلار کانادا که شامل قبوض هم می‌شود هزینه دربر داشته باشد. طبعا هزینه‌های یک آپارتمان خصوصی بیشتر خواهد بود. در این بین واحدهای زیرزمینی نیز تعبیه شده‌اند که ممکن است به شکل یک اتاق بوده و یا می‌تواند یک سوییت باشد که به اشتراک گذاشته شود و هزینه‌ای در حدود 3.500 تا 7000 دلار کانادا در سال خواهد داشت.

همچنین در هنگام تحصیل در کانادا باید بیمه درمانی اجباری را خریداری کنید. این هزینه تقریبا 600-800 دلار کانادا در سال خواهد بود. همچنین باید هزینه‌های اضافی مانند لباس زمستانی گرم و مخصوص بعضی نقاط از این کشور را نیز در نظر بگیرید.

در اینجا چند نمونه از متوسط هزینه‌های زندگی در کانادا براساس وب سایت Numbeo در اکتبر 2019 آورده شده است: (به دلار کانادا)

 

یک وعده غذا در رستوران: 16 دلار برای هر نفر


بلیط یک طرفه برای وسایل نقلیه عمومی محلی: 3 دلار


قرص نان: تقریبا 3 دلار


بلیط سینما: 5/13 دلار


هزینه ماهیانه سالن بدنسازی: 48 دلار

 

شهریه

در کشور کانادا دانشجویان بین‌المللی به طور متوسط لازم است معادل دو برابر میزان شهریه یک دانشجوی داخلی بپردازند. براساس آمار کانادا، متوسط شهریه دانشجویان بینالمللی در مقطع کارشناسی در سال 2019/2020 برابر با 29.714 دلار کانادا (22.500 دلار) در سال است. دوره‌های علوم انسانی ارزان‌تر است (به طور متوسط 5،542) در حالی که موضوعاتی مانند مهندسی و پزشکی از جمله گرانترین‌ها هستند (به طور متوسط 21.717 برای دندان‌پزشکی و 14.162 دلار کانادا برای پزشکی است. شهریه دوره‌های کسب و کار و مدیریت (Business & Management Courses) پایین‌تر از میانگین کشوری است و 6،827 دلار (5170 دلار آمریکا) است.

شهریه در مقطع ارشد بین 13.000 تا 25.000 دلار کانادا (9.955 تا 19.145 دلار) است که به طور متوسط 17.744 دلار کانادا (13.590 دلار) است. توجه باشید که این هزینه‌ها بسته به دانشگاه‌ها و رشته‌های مختلف متفاوت خواهد بود و دانشجویان بین‌المللی نیز به مانند دانش‌آموزان داخلی، به طور معمول هزینه‌ی بیشتری برای رشته های تخصصی به ویژه پزشکی پرداخت خواهند کرد. شهریه دوره‌‌های MBA (Masters of Business Administration) معمولاً نسبت به سایر رشته‌ها گران‌تر است، دانشجویان به طور متوسط حدود 56328 دلار کانادا برای دوره عملی و 27397 دلار کانادا برای دوره‌ تئوری باید هزینه کنند.

هزینه‌های مقطع دکتری برای دانشجویان بین‌المللی در کانادا در حدود 10.000 تا 20.000 دلار کانادا (معادل 7.655 تا 15.300 دلار) در سال است که بیش از آن است که یک دانشجوی داخلی می‌پردازد، با این حال به مراتب کمتر از سایر کشورهای محبوب مانند انگلیس و ایالات متحده است. دوره‌هایی که شامل کلاس‌های درس و ارزیابی‌های مختلف است معمولاً گران‌تر از مواردی است که تنها بر تحقیقات متمرکز است.

نحوه اپلای برای دانشگاه‌ها

به طور کلی پس از انتخاب کالج یا دانشگاه باید برای تحصیل در آن اقدام کنید. هر دانشگاه قوانین مختلفی در مورد نحوه ثبت نام دارد. برای اطلاع از آن بهترین راه اینست که با دانشگاه مقصد از طریق اطلاعات تماس درج شده در وب سایت آن تماس بگیرید. نگران عدم دریافت پاسخ از سوی آنها نباشید زیرا آنها به سریع‌ترین شکل به شما پاسخ خواهند داد و لیستی از تمام اسنادی را که شما برای ثبت نام نیاز است را در اختیارتان قرار می‌دهند. این لیست شامل هزینه ثبت نام، شهریه، بیمه سلامت، اجاره و هزینه زندگی در کانادا، آزمون‌های مورد نیاز زبان ( انگلیسی یا فرانسوی) و فرم‌ ثبت نام خواهد بود که باید آن را طبق دستورالعمل پر کنید. در صورت موافقت با پذیرش، نامه پذیرش (Submission Letter) برای شما از سوی دانشگاه ارسال خواهد شد. شما برای درخواست اجازه تحصیل که در قبل به آن پرداختیم به این نامه نیاز دارید.


مسافت طولانی و رفت و آمد به ایران

بسیاری از ما وقتی به تحصیل در کانادا می‌اندیشیم یکی از نگرانی‌هایمان مسافت طولانی و به طبع آن هزینه زیاد جابه‌جایی و ساعات طولانی پرواز و دوری از خانواده خواهد بود. در اینجا قصد داریم بگوییم از آنجا که پروسه تحصیل به ویژه تحصیلات آکادمیک وقت و انرژی زیادی می طلبد، دانشجو حتی اگر در نزدیک‌ترین مقصد به کشور خود باشد نیز برایش امکان سفرهای پی در پی به خانه را ندارد و مشغله درسی نهایتا سالی دوبار به او اجازه سفر را خواهد داد.

شرایط آب و هوایی

یکی دیگر از نگرانی‌های ما ایرانیان که عادت به زندگی در کشوری گرمسیر را داریم سردی بیش از اندازه هوای کاناداست. باید بگوییم که اکثر دانشگاه‌های کانادا در جنوب این کشور و مرز آن با شمال کشور آمریکا واقع شده‌اند و شهرهای واقع در آن چهار فصل سال را تجربه می‌کنند.