مقایسه کشورهای هلند و آلمان

مقدمه

این روزها با توجه به افزایش نرخ تحصیلات آکادمیک در ایران، دانشجویان بسیاری قصد مهاجرت از طریق تحصیل به کشورهای پیشرفته را دارند. قاره اروپا علاوه بر اینکه از نظر مسافت به ایران نزدیک است، شامل کشورهایی است که از نظر اقتصادی و صنعتیبسیار پیشرفته بوده و از رفاه اجتماعی بالایی برخوردارند.
آلمان یکی از کشورهای واقع در اروپاست که امروزه دانشجویان زیادی به دلیل رایگان بودندانشگاه‌های این کشور و همچنین کیفیت بالای آموزشی، علاقه‌مند به تحصیل در آن هستند. از طرف دیگر تحصیل در کشور هلند در سال‌های اخیر متقاضیان زیادی داشته است. کشور هلند از لحاظ عملکرد تحصیلی جزو 10 کشور برتر دنیاست و با داشتن شرایط مطلوب اقتصادی و نرخ بیکاری و تورم بسیار پایین تبدیل به یکی از بهترین گزینه‌ها برای مهاجرت تحصیلی در اروپا شده است.

مشخصات کلی

آلمان با 83 میلیون جمعیت رتبه‌ی شانزدهم دنیا را از نظر ازدیاد جمعیت به خود اختصاص داده درحالیکه هلند با حدود 17 میلیون جمعیت در جایگاه شصت و شش جهان قرار دارد. مساحت آلمان 357 هزار و 168 کیلومتر مربع و مساحت هلند 43 هزار و 543 کیلومتر مربع است. آلمان در صنعت صادرات و واردات در رتبه سوم دنیا قرار دارد درصورتی که هلند به ترتیب جایگاه نهم و دهم را به خود اختصاص داده است. در آلمان بیشترین صادرات و واردات به ماشین آلات و قطعات آن تعلق دارد و در هلند این صنعت بر روی کامپیتر و نفت خام تمرکز دارد.

مهاجرت تحصیلی

- تحصیل در آلمان جزو بهترین گزینه‌ها برای مهاجرت محسوب می‌شود زیرا مهاجرانی که بتوانند از یکی از دانشگاه‌های معتبر این کشور پذیرش بگیرند.به احتمال فراوان ویزای آلمان را نیز اخذ خواهند کرد؛ ضمن این که دانشگاه‌های دولتی این کشور هزینه‌ی پایینی دارند و یا کاملا رایگان هستند و از اعتبار بالایی در جهان برخوردار هستند اما حتما مدرک زبان آلمانی b2 یا c1 و یا مدرک زبان انگلیسی آیلتس یا تافلنیاز خواهد بود.

- تحصیل در هلند هزینه بر میباشد و در حقیقت این کشور یکی از گرانترین کشورهای اروپایی برای تحصیل در مقطع لیسانس و فوق لیسانس است. اما در نهایت هلند یکی از کشورهای مهاجرپذیر اروپایی با شرایط زندگی و کار بسیار عالی است. همچنین دانشگاه‌های این کشور دارای سطح علمی بالایی بوده و مراکز تحقیقاتی واقع در آن، دارای بهترین کیفیت برای تحصیل هستند و این روال به طور کلی با مزیت‌های زیادی همراه است.

در ادامه این دو کشور را از منظر مهاجرتی مقایسه می کنیم و سپس به تحصیل و زندگی در آنها می‌پردازیم.

میزان مهاجر پذیری

- کشور آلمان در لیست کشورهای مهاجر پذیر قرار دارد و دارای فضای کاری و تحصیلی بی‌نظیری است. از 83 میلیون جمعیت آلمان بیش از 7 میلیون نفر مهاجر هستند. هفتمین کشور پربازدید در دنیا محسوب می‌شود و از آنجایی که بسیار قانونمند است آسایش زیادی را برای شهروندان خود بوجود آورده است. آلمان از نظر علم و فناوری در وضعیت عالی قرار دارد و حدود 75 درصد از مهاجران در سنین بین 20 الی 30 سال هستند. امنیت شغلی نیز در آلمان حرف اول را می‌زند و میزان حقوق پرداختی ثابت در این کشور به نسبت سایر کشورها بیشتر است بنابراین با در کنار تحصیل رایگان فرصت های شغلی خوبی هم در انتظار دانشجویان هست.

- هلند مشهور به کشور زیبایی‌ها است. این کشور دارای جاذبه‌های طبیعی بسیار دل‌انگیزی است. این کشور در ابتدا از نظر پذیرش مهاجر بسیار سخت‌گیر بود اما این روال بهتر شده و آمار مهاجرپذیری آن نسبت به سال‌های قبل بیشتر است. مهاجران در این کشور این حس را دارند که در خانه خود زندگی می‌کنند و یکی از بهترین ویژگی‌های کشور هلند همین است که افراد در این کشور کمتر احساس غربت دارند زیرا مردم آن خونگرم و صمیمی هستند. اکثر مردم هلند به زبان انگلیسی، و در برخی نقاط رجنوبی و شرقی هم به فرانسوی و آلمانی صحبت می‌کنند و این یک امتیاز برای ارتباط به حساب می‌آید. طبق آمار سال 2019 افرادی که در زمینه تحصیل به کشور هلند سفر کرده‌اند، در حدود 12 درصد بیشتر از سال گذشته بوده و مهمتر از همه اینکه اغلب افراد برای تحصیل در مقطع دکترا این کشور را یک گزینه عالی برای گرفتن فاند و حقوق ماهانه در هنگام تحصیل می‌دانند.

میزان رضایت مهاجران

- میزان رضایت مهاجران به آلمان بیش از 90 درصد است که این رقم بی‌سابقه است. در میان افرادی که به قصد کار وارد این کشور شده‌اند، افرادی که سخت کوش هستند، می‌توانند به نتیجه مطلوبی دست یابند. در آلمان کسانی که در زمینه‌های مکاترونیک، فناوری اتوماسیون و همینطور ساختمان‌های الکتریکی فعالیت می‌کنند رضایت 85 درصد را اعلام نموده اند. مشاغل مربوط به تکنولوژی الکتریکی و همینطور مهندسی برق و نصب و راه اندازی خط‌های صنعتی می‌تواند بسیار درآمدزا باشد. برنامه‌نویسان سخت کوش در آلمان می‌توانند به رضایت صددرصدی از نظر درآمدزایی داشته باشند. همینطور حسابداری دارای پتانسیل مالی قابل قبولی است.

- مهمترین عاملی که سبب رضایت افرادی که به هلند مهاجرت کرده‌اند میشود، کیفیت خوب زندگی است. در هلند مردم زندگی آرام و در عین حال  شادی را تجربه میکنند و فرزندان نیز در محیط‌های بسیار شادی رشد می‌کنند. هر ساله فستیوال‌های زیادی در هلند برگزار می‌شود از جمله فستیوال‌های آتش بازی، انواع فستیوال های موسیقی، رژه گل‌ها، روز ملی آسیاب‌ها و غیره. میزان رفاه از دیگر گزینه‌های رضایت‌مندی افرادی است که به کشور هلند مهاجرت کرده‌اند. روال درآمدزایی و هزینه‌های زندگی، بخش‌‌‌ بندی‌های درستی دارد و خبری از افزایش قیمت‌های عجیب و غریب نیست و افراد به سادگی برای آینده خود برنامه‌ریزی می‌کنند و یک فضای زندگی خوب را به دست می‌آورند.

شغل‌هایی مانند مهندسی برق. برنامه نویسی طراحی داخلی، تجارت، مدیریت و کشاورزی در کشور هلند با رضایت 99 درصدی همراه هستند. سیستم مالیات کاملاً حساب شده است و درکل انتخاب این کشور برای مهاجرت برای کسانی که به امنیت مالی و رفاهی آینده زندگی خود اهمیت زیادی می‌دهند، توصیه میشود. به طور اجمالی میتوان به این صورت موضوع را خلاصه کرد: که سقف رسیدن به رویاپردازیهای مالی در آلمان بلندتر از هلند است در حالیکه کف حداقلها و حس یک تجربه خوب از زندگی بدون در نظر گرفتن میزان درآمد در هلند بالاتر بوده و اختلاف طبقاتی کمتری نسبت به آلمان در این کشور دیده می شود.

شهرهای مهاجر پذیر

- هامبورگ، مونیخ، فرانکفورت و برلین از نظر تحصیلی و کاری رتبه‌های اول را دارند و بیشترین تعداد مهاجران را دارند. شهر مونیخ از نظر هزینه‌ای گران است اما امکانات تحصیلی بسیار زیادی دارد. هامبورگ دومین شهر بزرگ آلمان بوده که به پایتخت ورزشی آلمان نیز مشهور است. جمعیت 1.9 میلیون نفری دارد و یک مقصد توریستی نیز محسوب می‌شود. در این شهر ایرانی‌های زیادی دیده می‌شوند و از نظر آب و هوا نیز در وضعیت خوبی قرار دارد. حمل و نقل‌های شهری آن بسیار ارزان‌تر از دیگر شهرهای آلمان است. قدرت خرید در هامبورگ 82 درصد بیشتر از تهران گزارش شده است. شهر هامبورگ دارای 17 دانشگاه است که 6 دانشگاه دولتی بوده و از نظر هزینه‌ای در وضعیت نرمال قرار دارد. برلین از دسته شهرهای پرجمعیت در آلمان محسوب می‌شود و جمعیت آن در حدود 4 میلیون نفر اعلام شده است و در حدود 60 درصد از مردم این شهر هیچ دینی ندارند.

- از مهاجرپذیرترین شهرهای هلند می‌توان اشاره کرد به شهر آمستردام که یکی از شهرهای بسیار قدرتمند در هلند محسوب می‌شود و پایتخت این کشور است. این شهر به طور کلی محبوب‌ترین مقصد گردشگری بوده و دارای فضای تاریخی و بسیار منحصر به فرد است. شهر روتردام بزرگ‌ترین بندر اروپا است و دومین بندر بزرگ جهان محسوب می‌شود. این شهر نیزتوانسته نظر بسیاری از ایرانیان که کشور هلند را برای مهاجرت انتخاب کرده‌اند را جلب نماید. شهر لاهه سومین شهر بسیار ارزشمند برای زندگی محسوب می‌شود که در غرب این کشور قرار دارد. این شهر میزبان سفارتخانه ها و شرکت‌های اداری مختلفی است و پایتخت اداری کشور هلند محسوب می‌شود. شهر آیندهوون زیبا و مدرن است و یکی از اصلیترسن قطبهای صنعتی این کشور میباشدو در بخش جنوب شرقی کشور هلند قرار دارد. لایدن یک شهر کاملا با فضای دانشگاهی است که میزبان بسیاری از افرادی است که با هدف تحصیل وارد هلند می‌شوند. این شهر نیز در لیست شهرهای مهاجرپذیر قرار دارد.

اخذ ویزا

 - دانشجویانی که با اخذ ویزای تحصیلی به آلمان مهاجرت کرده‌اند می‌توانند پس از فارغ التحصیل شدن به مدت حداکثر ۱۸ ماه کارت اقامت خود را تمدید نمایند و در جستجوی کار تمام وقت مرتبط با رشته تحصیلی خود باشند و پس از یافتن کار، اقامت خود را به اقامت کاری تبدیل کنند. وقت سفارتی که برای صدور ویزا ارائه می‌شود بسیار مهم است و اگر طبق زمان اعلام شده در محل حضور نداشته باشید ممکن است در لیست سیاه قرار بگیرید. سفارت آلمان به کسانی که مدرک زبان بهمراه پذیرش دانشگاه برای مقطع فوق لیسانس و دکترا دارند در سه هفته آینده نوبت می‌دهد که البته باید قبل از نوبت، مدارک توسط سفارت تایید شده باشد (این شرایط مربوط به دوران قبل و بعد از اتمام بحران کرونا است و اطلاعاتی درمورد شرایط اکنون در دست نیست). برای اخذ ویزای تحصیلی آلمان باید دعوت نامه معتبر از سوی مدرسه، دانشگاه و یا یک موسسه آموزشی معتبر ارائه کنید. بهتر آن است که دانشجویان حساب بانکی داشته باشند تا بتوان اثبات کرد تمکن مالی مورد نظر (حداقل 720 یورو در ماه) را دارند. همینطور بهتر است هزینه بیمه سلامت را بپردازند تا مراحل درخواست سریع‌تر طی شود. در نظر داشته باشید که اخذ ویزا با اخذ اقامت فرق دارد و در بخش بعد اقامت را مورد بررسی قرار می‌دهیم. در حالت عادی اخذ ویزای آلمان حداقل یک ماه و حداکثر یک سال زمان نیاز است.

- برای تحصیلات بلند مدت (بیش از سه ماه)، مجوز اقامت موقت (MVV) یا ویزای ورودی نیاز است. با مراجعه به سفارت یا کنسولگری هلند برای ویزای تحصیلی می توان درخواست داد. دانشگاه نیز می‌تواند از طرف شما برای MVV در اداره امور مهاجرت هلند (IND) درخواست دهد و در واقع دانشگاهی که از آن پذیرش گرفته‌اید شما رو  برای گرفتن ویزا راهنمایی کرده وبخش اصلی کار رو خود دانشگاه انجام میدهد واین موضوع شانس اخذ ویزای شما را تا حد زیادی افزایش می‌دهد. مبلغی که برای ویزا باید بپردازید 317 یورو است و حداقل تمکن مالی 868 یورو در ماه می‌باشد که به نسبت آلمان گرانتر است اما گرقتن ویزا از کشور هلند به مراتب دردسر کمتری نسبت به آلمان و بسیاری از کشورهای دیگر اروپایی دارد. پس از تحصیل در هلند به مدت یک سال زمان دارید تا در هلند کار پیدا کنید تا ویزای تحصیلی را به کاری تبدیل کنید. به دلیل کیفیت بالای تحصیلی در هلند، ورود به بازار کار شانس زیادی دارد.

اخذ اقامت

- تحصیل در کشور آلمان از جمله بهترین و راحت‌ترین روشهای اقامت گرفتن در این کشور است. تحصیل در آلمان به زبان آلمانی غالبا رایگان است و در خیلی از دانشگاه‌ها به زبان انگلیسی هم رایگان خواهد بود. مدت زمان اخذ اقامت آلمان 8 سال است و باید در این مدت به دولت آلمان مالیات پرداخت شود. در صورت اخذ فاند یا بورسیه، تحصیل در مقطع دکترا در آلمان می‌تواندیک شغل بحساب بیاید و در صورتی که در ازای آن دانشجوی دکترا در دانشگاه به تحقیق و پژوهش بپردازد و به عبارتی دوره تحصیل را در استخدام دانشگاه باشد، بعلت مالیاتی که دولت از روی حقوق برمی‌دارد روند اخذ اقامت سریعتر ‌می‌شود.به عبارت دیگر شما با تحصیل به مدت 3 تا 4 سال در آلمان و پرداخت مالیات به مانند یک شهروند بخشی از مراحل اخذ اقامت را گذرانده‌اید و پس از تحصیل 18 ماه فرصت دارید تا با پیدا کردن یک شغل مرتبط همواره در خاک آن کشور بمانید. بعد از پیدا کردن شغل تنها با 3 تا 4 سال دیگر زندگی و پرداخت مالیات می‌توانید اقامت دائم آن را اخذ کنید.

اقامت از طریق کار در این کشور به دو روش امکان‌پذیر است: بلوکارت و جستجوی کار. 1) اقامت از طریق بلو کارت به این صورت است که شما باید از یک کارفرما در آلمان پیشنهاد کاری داشته باشید که سالیانه حدود 53600 یورو به شما حقوق می‌دهد و بعد از 4 سال می‌توانید اقامت دائم این کشور را اخذ کنید. 2) اقامت از طرق جستجوی کار به این صورت است کشور آلمان یک لیستی از رشته‌های خاص منتشر می‌کند و اگر در آن رشته‌های منتشر شده تحصیل کرده باشید، ویزای 6 ماهه دریافت می‌کنید و در طول 6 ماه فرصت دارید که در رشته مربوطه کار پیدا کنید و بعد از پیدا شدن کار می‌توانید ویزای خود را به بلوکارت تبدیل کنید و بعد از 4 سال اقامت دائم این کشور را کسب کنید.

-مدت زمان اخذ اقامت هلند 5 سال است و باید در این مدت به دولت مالیات بپردازید. طی تحصیل اگر مشغول به کار شوید یا در مقطع دکترا به استخدام دانشگاه درآیید دولت از حقوق شما مالیات برمی‌دارد و اینگونه روند اقامت سریعتر می‌شود. همچنین پس از تحصیل تا یک سال زمان دارید یک شغل مرتبط پیدا کنید و با ویزای کاری در خاک هلند بمانید و پس از پیدا کردن شغل مجددا با شروع پرداخت مالیات به دولت هلند، روند اخذ اقامت ادامه می‌یابد.


آلمان به علت جمعیت مسن و نیروی کار کمی که دارد راحتتر با همراهان دانشجویان کنار می‌آید. کسانی که بعنوان پیوست برای ویزا اقدام می‌کنند باید از خانواده درجه یک (تنها همسر و فرزندان) باشند. ایشان اجازه کار تمام وقت و یا تحصیل دارند و همچنین امکان تحصیل رایگان هم وجود دارد. شرط لازم برای ویزای پیوست مدرک زبان آلمانی در سطح A1 است و برای گرفتن نوبت، مدارکی همچون؛ ویزای دانشجوی متقاضی، انگیزه نامه، ترجمه عقدنامه برای همسر و آخرین مدرک تحصیلی پیوست به همراه مدرک A1 نیاز است. مدت زمان نوبت دهی برای دانشجویی که مدرک زبان دارد و برای مقطع ارشد یا دکتری اقدام میکند سه هفته است و برای پیوست او این مدت زمان تقریبا دو ماه است.

در کشور آلمان برای ملاقات با خانواده این امکان وجود دارد که اقوام درجه یک دانشجو (پدر، مادر، خواهر و برادر) ویزای مولتی بگیرند تا بتوانند برای چندین بار رفت و آمد داشته باشند و هر بار درگیر نوبت دهی سفارت و دریافت ویزا نشوند. مدت زمان ویزای مولتی از یک تا پنج سال متغیر است.

در کشور هلند نیز ویزای پیوست به همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال تعلق میگیرد و همسر باید درآمد مستقل و مطلوبی داشته باشد و فرزند نیز اجازه کار یا تحصیل دارد. ویزای فرزند بعد از گذشت یک سال از زندگی شما در هلند صادر می‌شود و تا آن موقع او باید نزد یکی از اعضای خانواده در کشور مبدا بماند. در هلند برخلاف آلمان همسر دانشجو نیاز به مدرک A1 ندارد و مدارک مورد نیاز شامل انگیزه نامه ترجمه عقدنامه و آخرین مدرک تحصیلی است.

در هلند نیز برای ملاقات با خانواده این امکان وجود دارد که اقوام درجه یک دانشجو (پدر، مادر، خواهر و برادر) ویزا بگیرند که ابتدا این ویزا به مدت سه ماه می‌باشد و در نوبت‌های بعد امکان ویزای مولتی یک ساله و بیشتر نیز وجود دارد.

اخذ پاسپورت

- با اخذ پاسپورت آلمان می‌توانید تابعیت این کشور را به دست آورید. به دست آوردن تابعیت یک کشور یعنی مانند شهروند آن کشور با شما رفتار خواهد شد. اخذ تابعیت آلمان شرایط زیر را می‌طلبد:

زندگی به مدت 8 سال در این کشور (در صورت ثبت شرکت 7 سال و در مواردی 6 سال)

تسلط به زبان آلمانی حداقل در حدB1

تمکن مالی و توانایی حمایت مالی از خانواده بدون نیاز به کمک دولت

عدم هرگونه سابقه کیفری

شرکت در آزمون شهروندیآلمان

لغو تابعیت قبلی

در صورت عدم قبولی شرایط برای درخواست مجدد، برای شما امکان پذیر است. اخذ ویزا، اقامت و پاسپورت باید به صورت مرحله‌ای و پشت سر هم انجام شود.

- برای اخذ پاسپورت کشور هلند باید سعی کنید در ابتدا اقامت دائم داشته باشید. اقامت دائم برای کسانی که نتوانستند شرایط مالیاتی و قوانین این کشور را رعایت کنند به سختی صادر می‌شود. امتحانات زبان خود را حداقل با نمره a2 پاس کرده باشید. (حاقل نمره زبان ممکن است از جولای 2021 بهB1  تغییر کند) امتحان آشنایی با قوانین هلند و همچنین دوره ((اونا)) و یا همان تمرین برای مصاحبه های کاری را گذرانده باشید. نباید تا به حال به زندان رفته بوده باشید ویا جریمه بیش از 810 یورو شده باشید با پاسپورت این کشور به سادگی می‌توان مانند یک هلندی زندگی و از خدمات بیمه استفاده کرد. سعی کنید از ساده‌ترین روال‌های درآمدزایی بهرمند شوید. یکی از شروط بسیار مهم برای پاسپورت هلند تسلط به زبان هلندی است.

سفارت و کنسولگری

کنسولگری ایران در برلین: ساعت و روزهای کاری سفارت ایران در شهر برلین هر روزه از 8:30 الی 17 به غیر از روزهای تعطیل در نظر گرفته شده است. تلفن 004930843530- سایت :http://berlin.mfa.ir 2) سفارت آلمان در تهران: روزهای کاری یک شنبه تا پنجشنبه از ساعت 6:45 الی 14:30 و اعلام شده است. روزهای جمعه و شنبه سفارت تعطیل است. ساعت کاری برای بخش تأیید مدارک از یکشنبه الی پنجشنبه از ساعت 7:30 الی 10:30 با تعیین وقت قبلی امکان پذیر است. تلفن 02139991499- آدرس تهران، جوادیه، خیابان فردوسی، پلاک 324.

سفارت ایران در هلند: روزهای دوشنبه تا جمعه از ساعت 9 الی 17 باز است و ساعت کاری بخش کنسولی روزهای دوشنبه، سه‌شنبه، پنجشنبه و جمعه از ساعت 9 الی 12 است. تلفن 0031703384000 - سایت www.iranianembassy.nl 2) سفارت هلند در ایران: ساعت کاری از روزهای یکشنبه تا چهارشنبه از ساعات 7:30 الی ۱۶ بعد از ظهر و روزهای پنجشنبه از ساعت 7:30 تا ۱۳:30 است. تلفن 02123660000 آدرس تهران، خیابان دیباجی شمالی، خیابان ارغوان غربی، پلاک ۱۶۰.

تحصیل

- امکان تحصیل در آلمان به دو زبان انگلیسی و آلمانی در این کشور مزیت خوبی است. امکان کار دانشجویی و پوشش هزینه‌های زندگی دانشجویی در آلمان است و در کنار آن، خدمات کارت دانشجویی در بخش بزرگی از دغدغه‌ها، مثل حمل ‌و‌ نقل، تخفیف در خرید کتاب، تخفیف در خرید بلیط تئاتر و سینما و کنسرت و ... را برایتان رفع می‌کند.

- شرایط مطلوب اقتصادی و پارامترهای مثبت، نرخ بیکاری بسیار پایین و نرخ تورم پایین در هلند از نکات حائز اهمیت است. مهاجرت تحصیلی به هلند و اخذ اقامت هلند از طریق تحصیل، می‌تواند فرصت مناسبی را برای ادامه تحصیل در خارج از اروپا ایجاد کند. تجربه تحصیل در هلند به‌واسطه بازار کار مناسب در این کشور، مورد استقبال بسیاری از افراد است.

تحصیل رایگان

- اولین گام برای تحصیل رایگان در آلمان انتخاب یک دانشگاه مناسب است. هرچند که بیشتر دانشگاه‌های آلمان تحصیلات رایگان را ارائه می‌دهند اما باید در نظر داشته باشید تنها رشته‌های محدودی را به زبان انگلیسی ارائه می‌دهند. از آنجایی که در آلمان تحصیلات آکادمیک به دو زبان انگلیسی و آلمانی ارائه می‌شود دانشجو باید یک گواهی تایید شده داشته باشد که ثابت کند دوره زبان آلمانی را گذرانده است. از بهترین دانشگاه های آلمان می‌توان به دانشگاه برلین، دویس بورگ، بن، گوتیگن اشاره کرد.

- تحصیل رایگان و بدون پرداخت شهریه در هلند امکان پذیر نیست ولی دانشجویان می‌توانند با استفاده از بورسیه‌ی تحصیلی و کمک هزینه‌ی دانشجویی هزینه‌های تحصیل و زندگی در این کشور را کمتر کنند. پیدا کردن مشاغل دانشجویی هم گزینه مناسبی است، البته بهتر است برای محکم کاری قبل از سفر به هلند برای خود یک پشتوانه مالی فراهم کنید. بورسیه‌ و کمک هزینه‌ی تحصیلی، می‌تواند بهترین گزینه برای تأمین بخشی از هزینه‌های تحصیل شما باشند. در ادامه توضیحاتی در مورد این بورسیه‌ها را آورده‌ایم.

بورسیه تحصیلی

- در آلمان موسسات دولتی و خصوصی ای وجود دارند که بخش عمده‌ای از فعالیت‌شان به حمایت مالی از دانشجویان بین‌المللی اختصاص دارد. دانشجویان با داشتن شرایطی مانند معدل بالا، ارائه‌ی مقاله و شرکت در سمینارهای مورد نظر این موسسات می‌توانند شانس خود را برای گرفتن بورسیه‌ی تحصیلی بالا ببرند. برخی از بورسیه‌های تحصیلی این موسسات شامل:

1) بورسیه DAAD بر اساس رشته و دانشگاه متفاوت است اما هزینه تحصیل، هزینه زندگی، و حتی در مواردی هزینه سفر را شامل می‌شود. تمرکز این بورسیه برای مقطع دکترای و پسا دکتری است.

2) بورسیه اراسموس برای دانشجویان بین‌الملل در اتحادیه‌ی اروپا در نظر گرفته شده و توسط کمیسیون اروپا تأمین می‌شود و کمک ‌هزینه‌ی زندگی و تحصیل در اروپا برای مقاطع ارشد و دکتری است.

3) بورسیه تحصیلی‌ هاینریش بل به دانشجویان بین‌المللی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا که در یکی از دانشگاه‌های معتبر آلمان تحصیل می‌کنند، اعطا می‌شود.

4) بورسیه Konrad-Adenauer Stiftungتوسط بنیاد بورسیه به دانشجویان بین المللی کارشناسی ارشد و دکترا که سن آن‌ها کم‌تر از 30 سال باشد اعطا می‌شود. اخذ این بورسیهنیازمند مدرک دانشگاهی، نمرات و معدل بالا و زبان آلمانی با حداقل سطح B2 است. همچنین دانشجو باید به طور فعالانه برای بهبود وضعیت جامعه تلاش کرده و به مسائل سیاسی علاقه‌مند باشد.

5) بورسیه تحصیلی Deutschlan Stipendium به دانشجویان بین‌المللی تعلق می‌گیرد. برای کسب این بورسیه‌ تنها استعداد و تحصیل در آلمان مورد نظر است و ملیت و درآمد در این موضوع تأثیری ندارد. این بورسیه تحصیلیبه مبلغ 300 یورو در ماه و حداقل برای دو ترم اعطا می شود اما ممکن است بتوان آن را برای زمان بیشتری تمدید کرد.

- برای دریافت بورسیه‌ی تحصیلی هلند باید دارای معدل بالا در دوره‌های قبلی و حین تحصیل در هلند باشید. نمره مدرک زبان و پژوهش‌ها و مقالات ارائه شده در دریافت آنها نیز تأثیرگذارند. البته مقالات برای دانشجویان مقاطع بالاتر از لیسانس مورد اهمیت هستند و دانشجویان کارشناسی باید در حین تحصیل جزو دانشجویان ممتاز باشند.54 واحد از 60 واحد اراِیه شده در سال را برای اخذ بورسیه چهل درصدی باید پاس بکنند. بورسیه‌ی تحصیلی در هلند توسط مرکز خدمات آموزش بین‌المللی در هلند کنترل می‌شود. در دانشگاه‌های هلند پاداش‌های دوره‌ای به دانشجویانی ارائه می‌شود که در طول یک ترم یا یک سال تحصیلی پیشرفت تحصیلی خوبی داشته باشند. این نوع پاداش‌ها معمولا یک بار به هر دانشجو داده می‌شود. اطلاعات دقیق مرتبط با انواع بورسیه‌ها را می‌توان از دانشگاه مورد نظر بطور جداگانه و مفصل کسب کرد.

امتیازات کارت دانشجویی

در آلمان با استفاده از کارت دانشجویی می‌توان از حمل و نقل عمومی ‌درون ‌شهری به صورت عمومی‌استفاده کرد. در هر دو کشور هلند و آلمان نیز برای بازدید از اماکن‌ گردشگری و تفریحات مختلف با استفاده از کارت دانشجویی می توان تخفیف‌هایی دریافت کرد. همچنین برخی از رستوران‌ها و فروشگاه‌ها برای دانشجویان تخفیف‌هایی قائل می‌شوند که در پس‌انداز و کاهش هزینه‌ها کمک می‌کند. اما دو نکته‌ی مهم را مورد توجه قرار دهید. اول این ‌که کارت دانشجویی خود را همیشه به همراه داشته باشید، چون ممکن است در جایی غیر منتظره بتوانید از آن استفاده کنید. نکته‌ی دوم این‌که حتما درباره‌ی کارت‌های تخفیف و سایر راه‌های صرفه‌جویی در هزینه‌ها از دانشگاه خود سوال کنید.

محل سکونت

- سالن‌های اقامت دائم (Student halls of residence) برای دانشجویان یکی از ارزانترین گزینه‌ها برای اقامت در آلمان است و اکثر دانشگاه‌های آلمانچنین امکانی را برای دانشجویان در نظر گرفته‌اند. متوسط اجاره این سالن‌ها که شامل تمامی هزینه‌هاست 246 یورو در ماه است. علیرغم ظرفیت بالای این سالن‌ها بهتر است در اسرع وقت درخواست خود را برای رزرو ارسال کنید چرا که تقاضا برای این اقامتگاه‌ها بسیار زیاد است. بهترین فضا در این مجتمع‌ها وجود یک اتاق در هر طبقه به همراه سرویس‌های بهداشتی و آشپزخانه است. اگر خصوصی بودن فضای اقامت برایتان اهمیت بالایی دارد می‌توانید در آپارتمان‌های دانشجویی که در آن‌ها یک تا دو نفر زندگی می‌کنند ساکن شوید. قیمت این آپارتمان‌ها نسبت به سالن‌های اقامتی بالاتر است.

- در اکثـر دانشگاه‌‌های  هلند خوابگاه‌های دانشجویی وجود ندارد و دانشجویان نمی‌توانند در محوطه دانشگاه اقامت کنند. البته تعداد محدودی از دانشگاه‌های این کشور به تازگی خوابگاه‌هایی برای آسایش دانشجویان فراهم کردند، اما تعداد آنها محدود است و تقاضا زیاد. اجاره‌ی یک آپارتمان به همراه دوستان به صرفه‌تر است و از امکانات بهتری نسبت به خوابگاه‌ها برخوردار است. در بسیاری از شهرهای هلند هتل‌های دانشجویی وجود دارد که دانشجویان می‌توانند در آن‌ها اقامت کنند. این هتل‌ها از امکانات خوبی مانند تهیه غذا، کتابخانه و سالن مطالعه برخوردارند. زمان اجاره اتاق‌های هتل‌های دانشجویی بسته به خودتان است و می‌توانید یک سال تحصیلی، یک ترم یا چند شب تا پیدا کردن محل اقامت دائمی در آن‌ها سکونت کنید.

چاپ مقالات علمی

- اگر در حین تحصیل در آلمان، مقاله‌ی خود را ارائه دهید از امتیازات مختلفی بهره‌مند شوید. مقاله‌ی ارائه شده در صورت داشتن سطح کیفیت و استانداردهای لازم علمی، ‌برای مولف و دانشگاه اعتبار خوبی به ارمغان می ‌آورد و از این رو ‌اکثـر دانشگاه‌ها در کشور آلمان امتیازات ویژه‌ای برای مولفان در نظر می‌گیرند. شما همچنین می‌توانید با کمک اساتید راهنما با شرکت‌های تحقیقاتی مختلف قرارداد ببندید و در ازای تألیف مقاله دستمزد دریافت کنید. البته لازم به ذکر است که در پایان این احتمال وجود دارد که مقاله به نام شما چاپ نشود.

- اگر حین تحصیل در هلند، مقاله ارائه دهید، می‌توانید از امتیازات خوبی مانند استفاده از بورسیه‌ها و کمک هزینه‌های تحصیلی بهره‌مند شوید. شما حتی می‌توانید با این کار، یک شغل دانشجویی مناسب به دست آورید و اگر بتوانید خوب بدرخشید، جای پای خود را برای آینده‌ای روشن  و گرفتن فاند تحصیلی محکم کرده‌اید.

کنفرانس های علمی

- برخی از نمونه کنفرانس‌های بین المللی که اخیرا در آلمان برگزار شده‌اند عبارتند از: کنفرانس بین المللی مطالعات شهری و فراشهری، کنفرانس کامپیوتر و گفتار و کنفرانس سیستم‌های انرژی آینده. در واقع این کنفرانس‌ها موضوعات مختلفی در تمام زمینه‌ها را پوشش می‌دهند. می‌توانید از طریق فراخوان‌های دانشگاه یا به صورت آنلاین از کنفرانس‌هایی که در کشور آلمان برگزار می‌شوند با خبر شوید.

- کنفرانس‌های علمی، خوبی های بسیاری دارد که می‌توان به فرصت‌های ارائه مقالات علمی، آشنایی با شخصیت‌های مهم و کارآفرین در رشته تحصیلی و کسب تجربه اشاره کرد. کنفرانس‌هایی که در کشور هلند برگزار می‌شوند، دارای موضوعات متنوعی هستند و همین موضوع باعث می‌شود که دانشجویان با علایق مختلف بتوانند در آن شرکت کنند. کنفرانس‌هایی که اخیرا در کشور هلند برگزار شده‌اند، عبارتند از: کنفرانس بین‌المللی ایدز، کنفرانس بین‌المللی مهندسی بیومتریک، کنفرانس بین‌المللی پوست، کنفرانس بین‌المللی معماری، مواد و سازه، کنفرانس بین‌المللی نانوتکنولوزی پیشرفته، کنفرانس بین‌المللی مدیریت و فناوری اطلاعات، کنفرانس بین‌المللی مهندسی معدن، مواد و متالوژی.

تحصیل در مقطع لیسانس و فوق لیسانس

تحصیل در مقطع لیسانس و فوق لیسانس دانشگاه‌های دولتی آلمان بعلت شهریه‌ی پایین و یا کاملا رایگان، گزینه خوبی برای مهاجرت بحساب می‌آید اما برای شانس بیشتر در پذیرش بهتر است در کنار مدرک زبان انگلیسی یک مدرک زبان آلمانی b2 یا c1 هم داشته باشید. باید در نظر داشت هزینه‌ها‌ی ثبت نام و کارت دانشجویی و غیره جدا از شهریه می‌باشد و رایگان نخواهد بود. از طرفی تحصیل در هلند هزینه بر بوده و در حقیقت این کشور یکی از گرانترین کشورهای اروپایی برای تحصیل در این مقاطع است. اما با استفاده از بورسیه‌ی تحصیلی و کمک هزینه‌ی دانشجویی می‌توان بخشی از هزینه‌های تحصیل و زندگی در این کشور را پوشش داد.

زبان انگلیسی در هلند نسبت به دیگر کشورهای اروپایی بین مردم رایجتر است. در هر دو کشور آلمان و هلند با استفاده از کارت دانشجویی می‌توان از حمل و نقل عمومی ‌درون ‌شهری ‌استفاده کرد.  همچنین برای بازدید از اماکن‌ گردشگری، تفریحات مختلف و یا در برخی از رستوران‌ها و فروشگاه‌ها با استفاده از کارت دانشجویی می توان تخفیف‌هایی دریافت کرد که در پس‌انداز و کاهش هزینه‌ها کمک می‌کند. اگر به عنوان دانشجو درآلمان زندگی کنید، هزینه‌ای معادل 600 تا 700 یورو باید در نظر بگیرید اگرچه هستند کسانی که با 450 یورو هم می توانند زندگی خود را بگذرانند. در هلند هم هزینه‌های زندگی همین‌گونه است نهایتا در بعضی از شهرهای بزرگ 10 تا 15 درصد هزینه‌ها بیشتر است.

شرکت در دوره‌های کارآموزی برای دانشجویان و فارغ‌التحصیلان آلمان یک گزینه بسیار عالی است و در رشته‌های فنی و مهندسی عموماً با کیفیت بالاتری همراه است. دانشجویان آلمان بسته به مقطع تحصیلی 10 الی 20 ساعت اجازه کار دارند. اگر تحصیل خود را در هلند گذرانده باشید می‌توانید ساده تر وارد بازار کار شوید و شانس بیشتری دارید. یک دانشجو در هلند می‌تواند بسته به مقطع تحصیلی به اندازه 10 الی 20 ساعت در هفته مشغول به کار شود.

مقطع دکتری

مقطع دکتری هم در آلمان و هم در هلند شامل یک دوره‌ی سه مرحله ایست که مطابق با چهارچوب صلاحیتی اروپاست و توسط  فرایند بولونیا (Bologna Process) تصویب شده است. این سه مرحله شامل کلاس‌ها، مطالعه شخصی، تحقیق و نوشتن تز پایان‌نامه می‌باشد. در این دوره طی 3 تا 4 سال باید 180 تا240 واحد را پاس کنید. استاد راهنمای دانشجویان مقطع دکتری مسئول نظارت بر تحقیقات و نگارش پایان نامه است.شهریه مقطع دکترا در آلمان معمولا رایگان است که البته شامل برخی هزینه‌های ثبت نام نمی‌شود و ممکن است در برخی دانشگاه‌ها اگر تحصیل بیشتر از سه سال (6 ترم) طول بکشد مقدار معینی بعنوان شهریه (ترم‌ 6 به بعد) دریافت شود. همچنین اگر واجد شرایط باشید می‌توانید بعنوان محقق به استخدام دانشگاه در‌آیید.

در هلند نیز معمولا دانشجو به استخدام دانشگاه در می‌آید و اینگونه هم شهریه رایگان است و هم از دانشگاه حقوق می‌گیرد.در این صورت تحصیل در مقطع دکتری یک شغل بحساب می‌آید و بعلت مالیاتی که دولت از روی حقوق شما برمی‌دارد روند اخذ اقامت سریعتر ‌می‌شود. به عبارت دیگر شما با تحصیل به مدت 3 تا 4 سال در یکی از کشورهای هلند یا آلمان و پرداخت مالیات به مانند یک شهروند بخشی از مراحل اخذ اقامت را گذرانده‌اید و پس از تحصیل به ترتیب در هلند و آلمان، تا 12 و تا 18 ماه فرصت دارید با پیدا کردن یک شغل مرتبط همواره در خاک آن کشور بمانید. مهمترین مدرک مورد نیاز برای مقطع دکتری هم در آلمان و هم در هلند، مدرک ارشد مرتبط با همان رشته است.

البته در آلمان ممکن است دانشجویانی که مدرک لیسانس دارند هم اگر واجد شرایط باشند برای این مقطع پذیرش بگیرند. مدارک دیگری مانند رزومه، انگیزه نامه، توصیه نامه از اساتید قبلی در روند پذیرش نیز در هر دو کشور بسیار تاثیر گذار است. زبان مورد نیاز برای هلند زبان انگلیسی با مدرک تافل با حداقل نمره 90 یا آیلتس 5/6 است. در آلمان علاوه بر مدرک تافل یا آیلتس ممکن است نیاز باشد مهارت آلمانی هم داشته باشید که نیاز به گواهی TestDaFیا DSH را دارد. همچنین در بعضی موارد ممکن است از شما بخواهند تز پایان‌نامه را به زبان آلمانی بنویسید.


میانگین درآمد

وقتی کار جدیدی را در کشور دیگری شروع می‌کنید، باید از مسائلی مانند اینکه حقوق شما چگونه محاسبه می‌شود، چقدر مالیات پرداخت می‌کنید و نحوه پرداخت حقوق به چه صورت است، مطلع باشید. همچنین ممکن است این سوال برایتان بوجود آید که آیا دستمزدی که دریافت می کنید عادلانه است یا خیر. در اینجااطلاعات کلی وجود دارد که به شما کمک می‌کند تا از چگونگی پرداخت حقوق، مقدار دستمزدی که می‌توانید انتظار داشته باشید (بسته به تجربه و صنعت شما) و میزان پاداش پرداختی (همانند عیدی در ایران) در هلند و آلمان با خبر شوید.

ابتدا باید بدانید حقوق خالص شما (Net Salary)مبلغی است که هر ماه پس از کسر کلیه مالیات‌ها، کمک هزینه تأمین اجتماعی، پاداش‌ها و سایر هزینه‌ها، به حساب بانکی شما واریز خواهد شد. کسر این هزینه‌ها و مالیات بسته به شغلی که دارید و شهری که در آن زندگی می‌کنید و شرایط خاص شما (مانند وضعیت تاهل) می‌تواند متفاوت باشد. در وب سایت steuergo.de که مربوط به کشور آلمان است می‌توانید با ارائه رقم حقوق ناخالص سالانه (با احتساب پاداش سالیانه‌) از میزان کسر مالیات و خدمات درمانی و ... از حقوقتان مطلع شوید. وب سایتthetax.nlنیز همین اطلاعات را برای کشور هلند ارائه می‌دهد.

- در هلند بعنوان پاداش علاوه بر حقوق استاندارد ماهانه، 8 درصد از درآمد سالانه (معادل حقوق یک ماه) را در ماه می دریافت می‌کنید. همچنین برخی از کارفرمایانپاداش مبتنی بر عملکرد ارائه می‌دهند که ممکن است ماهانه، سه ماهه یا سالانه پرداخت شود. تلفن همراه، اتومبیل شرکت یا پوشش هزینه‌های حمل و نقل از دیگر مزایاهستند. حتی ممکن است مهاجرانی که مهارت بالایی دارند از مزایای بیشتری مانند هزینه‌ی جابجایی، اسکان اولیه و یا مدارس بین‌المللی برای فرزندان خود بهره‌مند شوند.

- در آلمان هم این نوع از پاداش‌ها وجود دارد و اغلب 13 ماه در سال حقوق پرداخت می‌شود که همان پاداش کریسمس و تعطیلات تابستان است. همینطور مهاجران از مزایای بیشتری برخوردارند و خدماتی مانند اتومبیل شرکت، تلفن همراه، رایانه شخصی و کمک هزینه‌هایی برای بیمه درمانی، اقامت کوتاه و مدارس فرزندان را دریافت می‌کنند. در نظر داشته باشید که این مزایا و پاداش‌ها مشمول مالیات بر درآمد بوده و از حقوق کسر می‌شوند.

در اینجا برخی از میانگین‌ درآمد ماهانه شغل‌های متداول را آورده‌ایم: (مبالغ به یورو هستند)

هلند: فیزیوتراپی 2.000، پزشکی 3.200، دندانپزشکی 4.000، هوش مصنوعی 2.400، هنرهای تجسمی 1.300، تاریخ هنر / باستان شناسی 1.800، بیزینس بین المللی 2.050، خرده فروشی / مشاغل کوچک 2.150،طراحی صنعتی 2.200، حسابداری 2.300، مدیریتو وکالت 2.300ف اقتصاد /بیزینس 2.500، فناوری اطلاعات 2.700، اقتصاد مالی 3.000

آلمان: پزشکی 6,446، تحقیقات علمی 4.693، مهندسی 5.233، حسابداری 6.018، بانکداری 5.346، مشاوره 5.309، فناوری اطلاعات 5.190، وکالت 5.140، بازاریابی 5.039، منابع انسانی 4.799، روابط عمومی4.666، بیمه 4.656، مشاغل فنی 4.441، طراحی 3.921، مدیریت 3.660