مقایسه کشورهای کانادا و آلمان

مقدمه

هر دو کشور کانادا و آلمان دارای بهترین نظام های آموزش عالی در جهان هستند و سالیانه میلیون ها دانشجو از سراسر دنیا متقاضی تحصیل در این دو کشور هستند. ولیلازم به ذکر است که جایگاه و مقام نظام آموزشی کانادا بر اساس رنکینگ های معتبر جهانی از نظام آموزشی آلمان یک سر و گردن بالاتر است.

الزامات و شرایط مورد نیاز

کانادا

برای دوره های کارشناسی (UG) شما باید 12 سال تحصیلی را پشت سر گذاشته باشید. برای دریافت پذیرش، باید در آزمون SAT شرکت کنید. مدت زمان دوره های تحصیلی با اخذ مدرک، چهار سال و همچنین برای دوره دیپلم، دو تا سه سال است.


در دوره های کارشناسی ارشد (PG) پذیرش در دوره های فنی و حرفه ای آسان تر است زیرا معیارهای پذیرش بسیار راحت تر است. برای اخذ پذیرش در رشته های مدیریت، باید در آزمون GMAT و برای تحصیل در رشته های مهندسی باید در آزمون GRE حضور پیدا کنید.


دانشکده ها میانگین نمرات مورد پذیرش در دوره های مختلف را در وب سایت هایشان ارائه می دهند. به غیر از داشتن مدرک، لازم است در امتحانات زبان مانند TOEFL یا IELTS شرکت کنید. در برخی از دانشکده ها، دانشجویان هندی نیازی به داشتن نمره زبان ندارند، اما با این حال به دلیل اهمیت بالا در مرحله اخذ ویزا، توصیه می شود که مدرک TOEFL یا IELTS را داشته باشند. اگر مصاحبه کننده ویزا از مهارت گفتاری شما اطمینان حاصل نکند، ممکن است ویزا به شما تعلق نگیرد.


دانشگاه های آلمان اغلب توسط دولت تأمین می شوند اما لزوماً توسط آن تنظیم نمی شوند. بنابراین هر دانشگاه معیارها، شرایط و محدودیت ها را خودش تعیین می کند. از این رو توصیه می شود که وب سایت دانشگاه را برای یافتن معیارها و شرایط هر برنامه خاص بررسی کنید.

برای ادامه دوره های کارشناسی در آلمان باید کلاس دوازدهم و یکی از موارد زیر را گذرانده باشید:

• قبولی در JEE پیشرفته
• گذراندن یک سال تحصیلی مقطع کارشناسی در یکی از دانشگاه های شناخته شده هند
• Feststellungsprüfung-امتحان ورودی دانشگاه¬های مختلف است که برای اثبات موفقیت آمیز Studienkolleg باید انجام شود.

به دلیل رقابت زیاد در مرحله پذیرش، حداکثر نمره قبولی ۹۰ درصد است، اگر چه در صورت قبولی در آزمون ورودی مشترک یا JEE نمره قبولی تا ۵۰ درصد هم کاهش می‌یابد.

برای برنامه تحصیلات تکمیلی در آلمان، به مدرک کارشناسی معادل آلمانی در دروس مربوطه نیاز دارید. جدا از این الزام اساسی، دانشگاه ها ممکن است شما را به اخذ نمره عالی درGMAT یا GRE ملزم کنند.

برای دانشجویان بین المللی، آیلتس یا تافل، به همراه دانش کار به زبان آلمانی مورد نیاز است. برای برنامه های آموزشی آلمانی، مهارت بالایی در زبان لازم است و از شما تقاضا می شود که مدرک آزمونDAF یا DSH را دارا باشید.

هزینه زندگی

هزینه کلی تحصیل و زندگی در کانادا و آلمان به عوامل بسیاری مانند دانشگاه، نوع دوره و مکان بستگی دارد.

موارد دوره کارشناسی در کانادا دوره کارشناسی در آلمان
شهریه سالانه 10000 تا 30000 دلار 150 یورو (دانشگاه دولتی)- 20000 یورو (دانشگاه خصوصی) در سال
هزینه های اتاق و زندگی سالانه 10000 تا 12000 دلار 8640 یورو در سال
مدت دوره 4 سال 3-4 سال
جمع کل سالانه 20000 تا 42000 دلار 8790-28640 یورو در سال
موارد خاص دوره کارشناسی ارشد در کانادا دوره کارشناسی ارشد در آلمان
شهریه سالانه 15000 تا 35000 دلار 2000 یورو (دانشگاه دولتی)- 30000 یورو (دانشگاه خصوصی) در سال
هزینه های اتاق و زندگی سالانه 10000 تا 12000 دلار 8640 یورو در سال
مدت دوره 1-2 سال 1-2 سال
جمع کل سالانه 25000 تا 47000 دلار 10640-38640 یورو در سال

 

فرایند ویزا

مقررات ویزای دانشجویی در کانادا

• شما باید طی 90 روز پس از اتمام تحصیلات خود برای مجوز کار پس از فارغ التحصیلی درخواست بدهید.

• مراحل درخواست ویزا به کانادا برای متقاضیان هندی به یک آزمایش پزشکی اجباری احتیاج دارد.

• اگر اقامت خانم یا آقا برای یک سال یا بیشتر باشد، همسرانشان می توانند به صورت تمام وقت کار کنند که درخواست این ویزا 150 دلار هزینه دارد.

• شما نمی توانید بیش از 20 ساعت در هفته کار کنید. در طول تعطیلات، استراحت و جلسات تابستانی، دانشجو ممکن است تا 40 ساعت در هفته کار کند.

قوانین ویزای دانشجویی در آلمان

• برای اقامت بیش از 90 روز در آلمان به عنوان دانشجو، شما نیاز به دریافت اجازه اقامت دارید.

• شما باید مبلغی به ارزش 8640 یورو در سال، به عنوان اثبات بودجه مورد نیاز برای هزینه های زندگی ارائه دهید.

• اجازه اقامت برای دانشجویان حداکثر تا دو سال اعتبار دارد. اگر مدت دوره طولانی تر از دو سال اعلام شده باشد، باید تمدید شود.

• دانشجویان می توانند در یک سال تحصیلی 180 روز به صورت پاره وقت یا 90 روز تمام وقت کار کنند. در حال حاضر، آلمان تنها کشوری است که دانشجو می تواند یک کار فنی نیمه وقت را در صنعت مربوطه دنبال کند. همچنین برخی دانشگاه ها در خودشان مشاغل نیمه وقت به نام Hi/wi را ارائه می دهند.

اجازه کار پس از فرصت مطالعاتی

کانادا

ویزای کار پس از فارغ التحصیلی در کانادا به دانشجویان فارغ التحصیل از هر مؤسسه آموزش عالی اجازه می¬دهد تا بسته به مدت دوره خود (حداکثر به مدت سه سال)، پس از تحصیل برای مدت زمان معین کار کنند. تحت این مجوز کار، دانش آموز می¬تواند در هر زمینه یا صنعتی کار کند.

آلمان

دانشجویان بین المللی موظف هستند تا پس از اتمام تحصیلات خود از دانشگاه های آلمان، متقاضی دریافت اجازه اقامت شوند. قوانین مهاجرت به دانشجویانی که مدرک خود را گرفته اند اجازه می¬دهد که برای مدت اقامت 18 ماه درخواست دهند تا به دنبال شغل مربوط به حرفه خود باشند. این مجوز با ویزای دانشجویی آلمان منافاتی ندارد و شما باید درخواست آن را به طور جداگانه در دفتر ثبت اتباع خارجی انجام دهید.
در صورت داشتن پیشنهاد شغلی مرتبط با تحصیل، حتی قبل از اتمام تحصیلات خود، شما می¬توانید به صورت مستقیم برای اجازه اقامت یا کارت آبی اتحادیه اروپا اقدام کنید.

فرصت های شغلی

کانادا

مشاغلی مانند پرستار متخصص، تحلیلگر پایگاه داده ها، دبیر، داروساز، مدیر مالی، مدیر ساختمان و غیره از جمله موقعیت¬های پرطرفدار مورد درخواست در کانادا هستند.

آلمان

موقعیت های شغلی در زمینه های بهداشت، مکانیک خودرو، صنعت برق و الکترونیک، ساختمان و ساخت و ساز، فناوری اطلاعات و ارتباطات از راه دور و غیره برخی از مشاغل برتر در آلمان هستند.

فرصت های اقامت دائم

کانادا

در این دوره از مجوز کار پس از فارغ التحصیلی، شما می¬توانید برای اقامت دائم تحت برنامه تجربه کانادایی اقدام کنید. از آنجا که کشور کانادا بسیار کم جمعیت است، کمبود کارمند ماهر بسیار زیاد است و در مقایسه با سایر کشورها، گرفتن کارت اقامت دائم (PR) در کانادا بسیار آسان است.

آلمان

اگر با داشتن اجازه اقامت در آلمان به مدت 5 سال است که در آلمان زندگی می کنید، می¬توانید برای ویزای دائم آلمان اقدام کنید. برای زمان اقامت کوتاه تر معافیت هایی وجود دارد. پس از هشت سال زندگی در آلمان، شما واجد شرایط درخواست تابعیت آلمانی می شوید. در صورت ازدواج با یک شهروند آلمانی، می توانید بلافاصله درخواست تابعیت آلمانی بدهید.

اقلیم

کانادا

آب و هوا در کانادا بسته به مکان زندگی شما متفاوت است. کانادا از اقیانوس آرام تا اقیانوس اطلس امتداد دارد و پنج منطقه زمانی را پوشش می دهد. در تورنتو، زمستان نسبت به بیشتر شهرهای کانادا معتدل تر و در عین حال سرد و برفی است. هوای مونترال در زمستان سرد و برفی است. معمولاً، مردم این کشور تابستان های دلپذیری را تجربه می کنند.

آلمان

تابستان های آلمان گرم و زمستان ها سرد و برفی است اما ریزش باران در تمام فصول سال غیرقابل پیش بینی و متداول هستند. میانگین دما در زمستان 3 درجه سانتی گراد و در تابستان 22 درجه سانتی گراد است. بیشینه دما معمولاً در زمستان 10- درجه سانتی گراد و در ماه های تابستان 35 درجه سانتی گراد است. این کشور به 16 ایالت تقسیم شده است و دارای مناظر بسیار متغیری است، بنابراین تعمیم یک هوا برای کل کشور دشوار است.